Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Uz kaznu zatvora u trajanju pet mjeseci, Petković je izrečena novčana kazna od 5.000 konvertibilnih maraka (KM) i zabrana obavljanja poslova inspektora dvije godine od pravosnažnosti presude.

Presuda je izrečena nakon što je Petković sklopila sporazum sa Republičkim tužilaštvom i priznala krivicu da je primila mito u iznosu od 2.000 KM.

Sudija Pane Gavrić je rekao da prihvata sporazum o priznanju krivice jer postoji dovoljno dokaza za krivicu Petkovićeve.

Republički tužilac Goran Glamočanin je pojasnio da je dogovorena kazna u sporazumu u okviru zakona.

“Radi se o mlađoj osobi koja do sada nije osuđivana. Ona je priznanjem krivice doprinijela ekonomičnosti postupka, što je sve uzeto kao olakšavajuća okolnost. Novčana kazna joj je izrečena jer je djelo počinila iz koristoljublja, kao i zato što je bila službeno lice”, kazao je Glamočanin.

Nakon što je priznala krivicu, Petkovićeva je kratko rekla da se kaje za sve što je uradila.

Prema presudi, ona je uzela mito od majke vlasnika restorana “Maršal” u Kozarskoj Dubici. Petkovićeva je ovaj restoran kontrolisala od 4. do 8. septembra prošle godine.

“Prilikom kontrole poslovanja, ona je pronašla određene nedostatke i nepravilnosti, odnosno neizdavanje fiskalnih računa. Međutim, i pored toga, nije izdala prekršajni nalog vlasniku, niti je izrekla mjeru zabrane obavljanja djelatnosti poreskog obveznika, što joj je bila obaveza”, navedeno je u presudi.

Ona je naknadno, kako stoji u presudi, od majke vlasnika “Maršala” u jednom restoranu primila kovertu s novcem kako ne bi obavila svoj posao.

Petkovićevu su uhapsili pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) 13. septembra prošle godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.