Utorak, 24 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Predsjedavajući Sudskog vijeća Sead Đikić je kazao da će vještak medicinske struke i pravni zastupnik biti saslušani u pogledu imovinskopravnog zahtjeva koji su podnijele zaštićene svjedokinje “A” i “B”.

Kako je naveo, javnost će biti isključena jer će se govoriti o zaštićenim svjedokinjama.

Ivan Medić i Tonći Rajič su, prema optužnici, od 5. maja do 17. augusta 1992. godine, kao pripadnici Hrvatskih obrambenih snaga (HOS) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO), učestvovali u nezakonitom zatvaranju, nečovječnom postupanju, pljačkanju imovine te prisiljavanju na seksualni odnos civila srpske nacionalnosti u logoru Dretelj.

Prema službenom rasporedu, suđenje će se nastaviti 31. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Miljanović i ostali: Svjedoci naveli koga su vidjeli u noći kad su odvedeni civili
Na suđenju za zločine u Bijeljini, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je bio u obezbjeđenju u noći kad su odvedeni civli, te kako se poslije pričalo ko je učestvovao u akciji i ko je pucao.
Kajkut Danko ispred zgrade Suda BiH. Foto: Detektor
Danko Kajkut: Optuženi iza traktora s tijelima
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je na suđenju za zločine počinjene na području Kotor Varoši ispričao da je vidio optuženog Danka Kajkuta kako ide iza traktora koji je prevozio tijela.
Jevtić i Perišić: Zarobljenici kod stadiona u Milićima
Kosorić: Od 13. jula bio angažovan na Žepi