Članak

Neslaganje oko raspodjele sredstava za udruženja logoraša

20. Marta 2017.14:26
Udruženje logoraša Tuzlanskog kantona uputilo je primjedbu da ne dobivaju pomoć od Saveza logoraša Bosne i Hercegovine, na šta je predsjednik ove institucije odgovorio kako nemaju zakonsku obavezu da raspoređuju vlastita sredstva.

Nedim Mustačević, predsjednik Udruženja logoraša Tuzlanskog kantona, kaže da o troškovima logoraša prilikom odlaska na svjedočenja pred okružnim i kantonalnim sudovima niko ne vodi računa, kao i da Udruženje ne dobija nikakvu pomoć od Saveza logoraša BiH.

“Dobili smo u martu prošle godine nekih 1.000 konvertibilnih maraka za održavanje skupštine. Od Vlade Tuzlanskog kantona dobijamo novac na godišnjem nivou za naše funkcionisanje”, kaže Mustačević i dodaje da ne zna na šta se troše sredstva Saveza logoraša BiH.

Predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković pojašnjava da Savez dobija sredstva po projektima i programskim ciljevima, te da nema ni zakonsku niti bilo kakvu drugu obavezu da ta sredstva raspoređuje. U onolikoj mjeri koliko može, kako kaže Mešković, Savez pomaže i finansijski podržava aktivnosti kantonalnih udruženja.

Prethodne dvije godine Savez logoraša imao je oko 360.000 KM na godišnjem nivou po projektnim aktivnostima. Ove godine, međutim, dobili su prepolovljen iznos, namijenjen za obilježavanje značajnih datuma, istraživačko-dokumentacione poslove, koji uključuju i izdavanje knjiga, memorijalizaciju i slične aktivnosti.

“Nije prvi put da mediji špekulišu, pišu da je ovaj novac dat u vezi s revizijom presude. Nije tačno da je novac dat za to, već su to planske aktivnosti na koje se aplicira po određenim projektima prema Vladi Federacije BiH”, kaže Mešković.

On je pojasnio da Savez potpisuje ugovor o načinu i raspodjeli dobivenih sredstava.

“Ako smo aplicirali za obilježavanje značajnih datuma – novac se mora koristiti za to. Ne možemo mi dobijena sredstva podijeliti na 71 organizaciju, jer su sredstva, naprimjer, namijenjena za istraživačko-dokumentacione poslove”, navodi on.

Mustačević kaže da je razočaran i što, preko dvije decenije od rata, nije usvojen zakon o logorašima, dok Mešković odgovara da je Savez logoraša uradio sve što je mogao.

“Kada je u pitanju zakon o logorašima, on se prvi put našao u Parlamentu kako sam ja na čelu Saveza. Izborili smo se da zakon bude u programu rada Vijeća ministara i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH. (…) Nažalost, niko od nas ne diže ruke u Parlamentu jer ne sjedimo tu”, ističe Mešković.

Mustačević navodi i kako je razočaran što niko ne pomaže logorašima koji moraju plaćati sudske troškove u postupcima za naknadu nematerijalne štete.

Predsjednik Saveza logoraša BiH kaže da se slaže da je nedopustivo da logoraši plaćaju ove postupke, ali dodaje da nema dovoljno sredstava da finansira troškove za sve koji odluče podnijeti tužbe.

 

Džana Brkanić