Subota, 1 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

“Obrazloženje je jasno. Oni neće razmatrati slučaj, nijedan organ BiH nije donio odluku i za mene je ovo potpuno očekivano”, rekao je Ivanić.

Prema Ivaniću, ova odluka suda u Haagu “ozbiljno podržava institucije BiH” i pokazuje da se treba stati u kraj jednostranim djelima i paralelnim strukturama.

“Ovo pokazuje kad se pripremite i dobro posložite svoje argumente, da se stvar odvija u korist onog ko ima argumente. Iskreno, ovo smatram nekom vrstom i ličnog uspjeha u mojoj političkoj karijeri. Osjećao sam da mnogi faktori u Republici Srpskoj nisu stajali iza mene, već su gledali kako da se sačuvaju”, kazao je Ivanić.

On je dodao da svakako poštuje sve žrtve.

“Poštujem svaku žrtvu, ima ih na svim stranama. Sve oko tužbe je išlo van institucija, na to sam upozoravao, davao šansu da razgovaramo”, rekao je on.

Ivanić je podsjetio i na to da je pismo koje je dobio od suda u Haagu otvoreno i kazao da “očekuje da se na to stavi tačka”.

Odluku suda u Haagu ministar Crnadak je nazvao “velikom pobjedom dejtonske BiH”.

“Pokazalo se da BiH može da funkcioniše samo ako odluke donose svi, a ne preglasavanje ili sila jednog nad drugim ili na trećim. Ovo je i pobjeda prava na politikom. Neki su htjeli pomoću velikog političkog pritiska da pobijede pravo… Kriza koja je izazvana, nije još završena”, rekao je Crnadak.

On je dodao da sudovi moraju nastaviti rad na procesuiranju ratnih zločina, bez obzira gdje se desili, a da BiH nastavi proces pomirenja.

Međunarodni sud pravde u Haagu odbio je zahtjev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije zbog toga što odluku nisu donijela nadležna tijela u BiH.

“Sud je propisno razmotrio mišljenje članova Predsjedništva BiH koja su iznijeli u svojim pismima. Sadržaj ovih pisama pokazuje kako nikakvu odluku nisu donijela nadležna tijela u ime BiH kao države”, navodi se u pismu upućenom članovima Predsjedništva BiH a koje je objavljeno u medijima.

Pravni tim Bosne i Hercegovine, na čelu s agentom Sakibom Sofićem, podnio je Međunarodnom sudu pravde (ICJ) u Haagu 23. februara zahtjev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije a u vezi s njenom ulogom u genocidu počinjenom tokom proteklog rata.

Prijedlog je podnesen dan prije isteka roka od donošenja presude 26. februara 2007. godine.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.