Utorak, 3 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Naloženo je njegovo vještačenje kako bi se ustanovilo da li je sposoban svjedočiti.

Zaštićeni svjedok SA-5 je naveo da ima zdravstvenih problema i da nije sposoban za svjedočenje. Zatražio je i da mu se dodijeli advokat.

Svjedok je donio medicinsku dokumentaciju, naglasivši da je imao infarkt, visok pritisak i šećer, te da ima psihičkih problema.

Nakon što je Sudsko vijeće izvršilo uvid u dokumentaciju, sudija Staniša Gluhajić je kazao da se u nalazu neuropsihijatra navodi da je svjedok “nesposoban za sud u Sarajevu”.

Tužilaštvo je predložilo da se izvrši vještačenje svjedoka, što je Sud i prihvatio.

“Ja ne bježim da svjedočim”, rekao je SA-5, dodavši da želi da popravi zdravstveno stanje i da dobije advokata.

U vezi s ovim zahtjevom svjedoka, Tužilaštvo je navelo da ga smatra preuranjenim, dok je Odbrana istakla da ima izjavu svjedoka koja je “teško samooptužujuća”.

Sud je kazao da će o pravnom savjetniku odlučivati tek nakon vještačenja svjedoka.

Suđenje će se nastaviti 8. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Dudaković nije sposoban za suđenje zbog bolesti
Vještaci medicinske struke zaključili su da Atif Dudaković, koji je optužen za zločine na području više krajiških opština, nije sposoban za suđenje zbog zdravstvenih razloga.
Hadžić i ostali: Kad civili više nisu civili
Na suđenju za zločine na području Ilijaša, vještak Odbrane je izjavio da su postavljanjem haubica u selu Čemerno civili dovedeni u opasnost i da u borbenim dejstvima oni gube taj status ukoliko su u neposrednoj blizini.
Lučarević: Divan čovjek sa autoritetom
Peulić i ostali: Materijalni dokazi o svojstvu optuženih
Bužimkić i ostali: Vidio da Nesimović puca u zarobljenike