Utorak, 6 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Kako je ranije saopćeno iz Tužilaštva BiH, Slobodan Taranjac, Milodrag Glušac, Ranko Babić, Ranko Došenović, Marinko Praštalo, Rade Zekanović, Zdravko Panić, te Trivo i Milan Vukić optuženi su da su u mjestu Miska Glava sudjelovali u nezakonitom zarobljavanju oko 120 muškaraca, među kojima je bilo i maloljetnih osoba. Zarobljeni su zatočeni u Dom kulture.

“Iz objekta je izvedeno i ubijeno 11 žrtava, a preostali su odvedeni na obližnji stadion, gdje su mučeni i zlostavljani. Nakon toga su odvedeni na lokalitet Ljubije i ubijeni hicima iz vatrenog oružja”, navedeno je u saopćenju Tužilaštva.

Dodaje se da je nekoliko žrtava preživjelo strijeljanje.

Taranjcu i ostalima na teret je stavljeno da su od 27. do 30. jula 1992. godine, u okviru širokog i sistematičnog napada vojske i policije Republike Srpske, svjesno i značajno doprinijeli udruženom zločinačkom poduhvatu sa namjerom izvršenja progona osoba bošnjačke i hrvatske nacionalnosti sa teritorije opštine Prijedor.

Prema optužnici, ove zločine je optuženi Taranjac počinio u svojstvu predsjednika Kriznog štaba Ljubija i čelnika civilne vlasti, Glušac u svojstvu zamjenika komandanta 6. Ljubijskog bataljona 43. brigade Vojske Republike Srpske (VRS), Došenović u svojstvu pomoćnika komandanta za bezbjednost 6. ljubijskog bataljona 43. brigade VRS-a, a ostali kao pripadnici čete Miska glava, odnosno vojne i civilne policije.

Najčitanije
Saznajte više
Predmet o snajperskom djelovanju preuzelo sarajevsko Kantonalno tužilaštvo
Predmet o snajperskom djelovanju u naselju Nedžarići, pokrenut 2021. godine nakon objave videosnimka koji je izazvao brojne reakcije, prenesen je u nadležnost sarajevskom Kantonalnom tužilaštvu, potvrđeno je za Detektor.
Dan ubijene djece Sarajeva. Foto: Detektor
Još jedan Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva bez optužnica protiv odgovornih
Polaganjem cvijeća na Spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.–1995., obilježen je Dan sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva, za čiju smrt niko od direktnih počinilaca nije odgovarao.