Aćimović: Žustra rasprava u Roćeviću
godine, kada se “žustro” raspravljao sa jednom osobom.
Perić je prvo rekao da je Aćimovića vidio 16. jula 1995., ali je nakon konsultacije sa pravnim savjetnikom kazao da je pogriješio, te da ga je vidio 15. jula. Perića je Sud BiH ranije osudio na 11 godina zatvora za pomaganje u vršenju genocida u Srebrenici.
“Vodio je, po mom mišljenju, neprijatan razgovor, žučnu raspravu”, kazao je on.
Perić je rekao da je optuženi razgovarao sa njemu nepoznatom osobom.
“Šta je bila tema, o čemu su razgovarali, ja o tome ne mogu govoriti”, kazao je svjedok.
On je dodao kako je saznao da postoje zarobljenici u školi u Roćevićima.
“Saznali smo da su doživjeli istu sudbinu kao i zarobljenici u Pilici”, naveo je svjedok, govoreći o zarobljenicima koji su iz škole na Kuli u zvorničkom selu Pilica 16. jula 1995. likvidirani na obližnjoj ekonomiji na Branjevu.
Aćimović je optužen da je, kao komandant Drugog bataljona Zvorničke brigade VRS-a, u julu 1995. postupio po naredbi komande ove brigade i Glavnog štaba VRS-a da se Srebreničani iz škole u Roćeviću (općina Zvornik), s povezima na očima i zavezanih ruku, odvedu na lokaciju koju je sam izabrao – šljunkaru na obali rijeke Drine u Kozluku, gdje su ubijeni.
Na ovom ročištu, u prisustvu pravnog savjetnika je počelo saslušanje bivšeg pomoćnika načelnika za bezbjednost Zvorničke brigade VRS-a Milorada Trbića, koji je osuđen na 20 godina zatvora za učešće u genocidu počinjenom u Srebrenici.
Trbić je na pitanja Tužilaštva odgovarao da se ne sjeća gdje je bio 1995. godine, da nije poznavao Aćimovića i da se ne sjeća da je davao izjavu Haškom tribunalu.
Tužilac Predrag Tomić je namjeravao predočiti svjedoku izjavu koju je, kako je rekao, Trbić dao 2004. Haškom tribunalu , ali se Odbrana protivila. Trbić je kazao da to nije njegova izjava, te da je nije potpisao.
Saslušanje Trbića će se nastaviti 18. januara, kada će Tužilaštvo dostaviti audiosnimak njegovog ispitivanja.