Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

“Sud BiH je donio rješenje kojim je odbijen prijedlog Tužilaštva BiH, te je osumnjičenima Đuri Matuzoviću, Ivi Oršoliću, Tadi Oršoliću, Marku Dominikoviću, Josi Nediću, Marku Blažanoviću, Mati Živkoviću, Anti Živkoviću i Stjepi Đuriću ukinut pritvor i određene mjere zabrane”, saopćeno je iz suda.

Zabranjeno im je napuštanje mjesta boravišta, međusobni, kao i kontakti sa svjedocima te saizvšiocima, kao i sa predstavnicima medija, na okolnosti koje se tiču djela za koje su osumnjičeni.

Matuzović i ostali su osumnjičeni da su od aprila 1992. do jula 1993. godine počinili zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti.

Prema Tužilaštvu BiH, oni su ove zločine počinili kao pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO), policijskih struktura i kao stražari u logorima i objektima za zatočenje.

Iz Suda BiH je saopćeno u slučaju da osumnjičeni prekrše izrečene mjere zabrane, može im se odrediti mjera pritvora.

Desetorica osumnjičenih uhapšena su 31. oktobra. Ranije je iz pritvora pušten Marko Baotić.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.