Članak

Radončić i ostali: Analiza telefonskih poziva

16. Novembra 2016.17:00
Na suđenju za ometanje rada pravosuđa, svjedok Državnog tužilaštva je predstavio analizu kontakata koja obuhvata telefonske poruke i pozive koje su razmjenjivali optuženi Fahrudin Radončić, Bakir Dautbašić i Bilsena Šahman.

Svjedok Emir Sokočević, analitičar u Odjelu za borbu protiv organizovanog kriminala u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), rekao je da je, po nalogu Tužilaštva BiH, u decembru prošle godine vršio analizu na osnovu podataka telekomunikacijskih operatera.

“Izvršio sam analizu za period od 14. do 17. decembra 2015. godine te sačinio više dokumenata”, pojasnio je svjedok.

Na upit tužioca Bože Mihajlovića, Sokočević je kazao da analiza obuhvata pet brojeva mobitela, koji pripadaju Radončiću, Dautbašiću, Šahman te svjedocima Azri Sarić i Sabahudinu Žuji. Potom je pojasnio kada je i prema kome upućivan poziv, koliko je trajao te koja je bila bazna stanica. Svjedok je pojasnio i vremenski period slanja SMS poruka.

Po zahtjevu tužioca Mihajlovića, neke od poruka Sokočević je pročitao u sudnici, kao što je poruka koju je Šahman sa svog mobitela poslala Dautbašiću sa sadržajem: “Gotova operacija… Raja samo plače po apotekama”, te Dautbašićeva poruka upućena broju koji koristi Radončić gdje stoji: “Razgovor prošao odlično.”

Na upit Dragana Barbarića, jednog od Radončićevih branilaca, svjedok je odgovorio da se u naredbi ne spominje ni jedan broj telefona, te da je saznanja o tome kome pripadaju brojevi dobio u usmenoj konsultaciji s tužiocem i na osnovu službene zabilješke SIPA-e.

Na zahtjev Dautbašićeve braniteljice Tatjane Savić, svjedok je pročitao poruku u kojoj Dautbašić dogovara sastanak u Stranci demokratske akcije (SDA). Savić je konstatovala da je Dautbašić nakon tog sastanka posalo poruku da je “razgovor prošao odlično”.

Radončića, Dautbašića, Šahman te Zijada Hadžijahića optužnica tereti za ometanje rada pravosuđa te davanje i primanje koristi za trgovinu uticajem. Radončić je, prema optužnici, naredio izvršenje pritiska na svjedokinju Azru Sarić da lažno svjedoči u postupku protiv Nasera Kelmendija na Kosovu, dok su izvršioci bili Šahman i Dautbašić.

Radončić se tereti i da je, u dogovoru s Dautbašićem, nastojao od Hadžijahića, uposlenika američke ambasade u BiH, saznati da li je u vezi s pritiskom na svjedokinju Sarić otvorena istraga i, ako jeste, da pokuša uticati da se zatvori. Zauzvrat je Hadžijahiću, kako navode iz Tužilaštva BiH, obećano imenovanje njegove supruge na mjesto ambasadora u Sloveniji ili nekoj zapadnoevropskoj zemlji.

Prije Sokočevićevog svjedočenja, braniteljica Savić je rekla da je njegova analiza nezakonita jer Tužilaštvo BiH u naredbi ne navodi ko je osumnjičena osoba.

“Tužilaštvo je u naredbi navelo da se radi o zastrašivanju svjedoka u predmetu koji se vodi na Kosovu. Potom slijedi naredba Suda BiH u kojoj se prihvata prijedlog Tužilaštva BiH, te se navodi da se istraga vodi protiv nepoznatih lica. Naredba se nije mogla izdati protiv nepoznatih lica. U nekim predmetima je Sud odbio izdavanje naredbe, a u ovom slučaju nije”, dodala je braniteljica.

Tužilac Mihajlović je odgovorio da su nalazi operatera telekomunikacija zakoniti, a Vijeće će odluku o prigovoru Odbrane donijeti naknadno.

Nastavak suđenja je planiran za 7. decembar.

Haris Rovčanin