Zbog zapaljenja zgrade porodicama šehida potrebni novi dokumenti
“Zbunjena sam zašto nam to javljaju nakon toliko vremena od tih demonstracija. Ja sam stara i za mene sad predstoje dani hodanja da iznova izvadim sve dokumente, a da ne kažem da ne znam gdje je više smještena jedinica mog rahmetli supruga”, kazala nam je sagovornica čiji je identitet poznat Balkanskoj istraživačkoj mreži u Bosni i Hercegovini (BIRN BiH).
Prema obavijesti koju je dobila, potrebno je da u roku od sedam dana dostavi originalne ili ovjerene kopije dokumenata, među kojima je uvjerenje o pripadnosti oružanim snagama za poginulog borca, izvod iz matične knjige rođenih i umrlih.
Iz Organizacije porodica šehida i poginulih boraca Kantona Sarajevo nam je potvrđeno da je ovu obavijest primilo već dosta porodica, ali nisu željeli komentarisati više o tome.
Muamer Đenušić iz Službe za boračko-invalidsku zaštitu Općine Centar, kazao nam je da ne zna tačan broj uništenih predmeta za porodične invalidnine jer idu redom po spisku isplata i za one koji nedostaju, porodicama šalju obavještenje.
“Porodične invalidnine nisu i neće biti obustavljene bez obzira na nekompletiranu dokumentaciju”, kazao je on, dodajući da za oko dvije sedmice pošalju po 20 obavijesti za porodice šehida.
Odgovarajući na pitanje zašto je trebalo da prođu dvije godine i osam mjeseci od protesta da se traži ta dokumentacija, Đenušić je kazao da je izgorila kompletna dokumentacija za invalidnine ratnih vojnih invalida i da su dvije godine to formirali, a sada su počeli sa pregledom dokumentacije za porodične invalidnine.
Socijalni protesti su počeli u februaru 2014. godine, da bi u Sarajevu rezultirali paljenjem zgrade Općine Centar i Predsjedništva BiH. Tada je iz Općine Centar saopćeno da su tokom požara sačuvane matične knjige, katastar, server, arhiva kao i sva važnija dokumentacija.
Za paljenje zgrade Općine Centar niko nije krivično odgovarao. Iz Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu nam je rečeno da je istraga u toku. Kako smo nezvanično saznali, riječ je o istrazi protiv 40 osoba.
Za paljenje zgrade Predsjedništva BiH u Sudu BiH na godinu dana osuđen je Nihad Trnka. Za isto djelo Salem Hatibović je nepravosnažno osuđen na dvije godine zatvora.