Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Revizori su pregledali 52 projekta u zemljama regije i tri regionalna projekta, te zaključili da ciljevi Evropske komisije nisu uvijek bili “određeni i mjerljivi”.

Posebno je istaknuto da, u odnosu na projekte vladavine zakona, Evropska komisija nije dosljedno primjenjivala uslove za dodjelu projekata, i da je relativno malo sredstava izdvojeno za finansiranje projekata slobode medija, tužilaštava te borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije.

“Nedostatak političke volje zemalja korisnika za reformu institucija, nedovoljan budžet i osoblje, kao i loša koordinacija, također su uticali na održivost ovih projekata”, saopćeno je iz Evropskog revizorskog suda.

Među 15 projekata u vezi s vladavinom zakona koje su revizori pregledali u BiH, samo jedan je išao za medije, odnosno treniranje 40 novinara za izvještavanje o temama korupcije, dok su ostali bili za različite institucije, poput Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), Suda BiH i Agencije za koordinaciju policijskih tijela.

Projekt za medije bio je u vrijednosti od oko 100.000 eura, a projekti za institucije preko četiri miliona eura.

U odnosu na BiH, naglašen je i problem kašnjenja u usvajanju Strategije za reformu sektora pravde, zbog čega su određena sredstva evropskih fondova kasnila.

Evropski revizori su u izvještaju koristili i istraživanje Balkanske istraživačke mreže (BIRN), u dijelu koji se odnosi na troškove izgradnje spomenika u glavnom makedonskom gradu Skoplju 2014. godine.

Izvještaj o projektima pretpristupne pomoći između 2007. i 2013. godine izdao je Evropski revizorski sud, a obuhvaćeni su BiH, Srbija, Crna Gora, Makedonija, Albanija i Kosovo. Zaključeno je da se radilo o efikasnim projektima koji su donekle ojačali kapacitete u regiji, ali još uvijek nisu održivi.

Najčitanije
Saznajte više
Petnaesta godišnjica BIRN-a BiH: Nagrađeni novinarski sadržaji postaju dio muzejske građe
Petnaestu godinu rada Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) obilježili su počeci saradnje sa muzejima u kojima novinarski sadržaji postaju dio muzejske građe u Tuzli i Sre-brenici, serijali istraživanja i reportaža o neprocesuiranim zločinima, kontinuirano praćenje pravosuđa, korupcije, ekstremizma i posljedica pandemije, te pet novinarskih nagrada.
Britanija otvara istragu nakon BIRN-ovog istraživanja o izvozu oružja
Britanski parlamentarni odbor zatražio je dokumente povezane s pošiljkom 30 miliona bosanskohercegovačkih metaka Saudijskoj Arabiji, koja je isporučena nakon što je zvanični London propustio upozoriti BiH da ima sumnje u vezi s ovim dogovorom.
Elektroprivreda izdvojila 150.000 KM zbog arbitraže Strabaga za HE Vranduk
Novinarima BIRN-a onemogućen ulazak na Erdoganov skup
Bivšem sirijskom ratniku dvije godine za nezakonito oružje
Načelnici lošim rukopisom sakrili imovinu od javnosti