Petak, 4 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedokinja S-1 je ispričala da je njen muž 1992. godine odveden i zatvoren u Kazneno-popravni dom (KPD) u Foči, gdje je kasnije ubijen. Zajedno s djecom, kako tvrdi, bila je prinuđena mijenjati lokacije, ali na kraju se vratila kući, u naselje Aladža (općina Foča).

Kad su se pojavila “braća Dostić”, tvrdi svjedokinja, naredili su joj da se prebaci u kuću zaštićene svjedokinje S-2.

“Jedan dan je došao optuženi Krsto Dostić i odveo me u štalu. Naredio mi je da se skinem. Molila sam da to ne uradi, govorila sam mu da sam trudna”, kazala je S-1, istaknuvši da ju je optuženi silovao i zaprijetio, ako kaže ikome, da će joj zaklati djecu.

Prema optužnici Tužilaštva BiH, Krsto Dostić je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), neutvrđenog datuma u periodu između aprila i augusta 1992. godine u naselju Ljubovići (općina Foča) silovao žensku osobu i zaprijetio joj da ne smije nikome reći.

Dostiću se na teret stavlja da je još jedanput ili dvaput dolazio u kuću u naselju Ljubovići i silovao tu istu žensku osobu.

Optuženi Dostić tvrdi da nije silovao S-1 te da je spreman ići na detektor laži.

“Ne poznajem S-1. Prvi put sam je vidio u sudnici”, izjavio je Dostić svjedočeći u svoju korist.

Svjedokinja S-1 je rekla da je ime optuženog saznala od komšija koji su ga poznavali.

“Silovao me je najmanje dva puta. On je jedina osoba koja se vraćala na mjesto zločina”, kazala je S-1, dodavši da se porodila u septembru i da je optuženi vidio njen trudnički stomak.

Optuženi negira da ju je silovao govoreći: “Neka mi se ruke sijeku…”

Svjedočeći u svoju korist, Dostić je ustvrdio da je cijeli maj 1992. godine bio vojno angažovan na području Jabuke, prema Goraždu, gdje je doživio neke stresove, zbog čega je uzimao lijekove i svaki peti dan se javljao u Dom zdravlja u Foči.

Optuženi tvrdi da je na bolovanju bio u junu, julu i augustu 1992. godine.

Svjedok Radmilo Kulić, nekadašnji komandir Aladžanske čete, rekao je da je optuženi bio u njegovoj četi i da je nakon čišćenja terena na području Miljevine, koje je trajalo desetak dana, upućen na Jabuku. “Moguće da je Dostić bio na Jabuci do kraja maja”, izjavio je Kulić.

Svjedokinja S-3 je kazala da su u aprilu 1992. u Ljubovićima bili samo žene i djeca. U jednoj kući, prema njenim riječima, bile su S-1 i S-2, ali nije mnogo komunicirala s njima.

“Od jetrve sam čula da je S-1 silovana. I to su je silovali trudnu, to se sjećam”, napomenula je S-3, istaknuvši da je S-1 više puta silovana i da ju je silovao Krsto, kojeg poznaje jer je bio poštar.

Svjedok Muamer Muratović je potvrdio da je u jednoj od kuća bila S-1, te da je imala problema s hranom, a bila je prinuđena da podnosi uvrede i seksualno zlostavljanje. “To sam čuo od žena. Čuo sam da je više komšija posjećivalo S-1 i da su vršili seksualno nasilje nad njom. Komšije Dostić Krsto i Dostić Božo. Da li su žene koje su pričale to vidjele ili im se S-1 žalila, to ne znam”, rekao je Muratović.

Vještak Abdulah Kučukalić je utvrdio da je S-1 višestruko silovana, što joj je prouzrokovalo trajne psihološke probleme.

“Osjeća se manje vrijednom, izgubila je samopoštovanje, te zbog toga ne želi komunicirati s muškarcima. Boji ih se, mrzi ih”, kazao je vještak.

Punomoćnica oštećene Harisa Bačvić je zatražila od Suda BiH da optuženi Krsto Dostić na ime nematerijalne štete svjedokinji S-1 isplati 66.000 maraka.

Tužilaštvo BiH smatra da je van razumne sumnje dokazalo krivicu optuženog Dostića, te da u iskazima četiri svjedoka nema proturječnosti u bitnim činjenicama.

S druge strane, Odbrana smatra da se optužnica zasniva na iskazu svjedokinje S-1, čije svjedočenje “nije konzistentno”, odnosno postoje razlike između izjava datih u istrazi i na suđenju.

Suđenje Dostiću održava se od početka februara ove godine.

Najčitanije
Saznajte više
Firme sankcionisane zbog veza s Dodikom predlažu zakon koji bi natjerao banke da im ponovo otvore račune
Narodna skupština Republike Srpske, na sjednici koja traje već dva dana, raspravljat će o dopunama Zakona o unutrašnjem platnom prometu, na koje opozicija upozorava kao na pokušaj primoravanja banaka da ponovo otvore račune firmama s liste sankcija SAD-a. Inicijatori zakona tvrde kako samo žele pravedno poslovno okruženje, a to traže kroz kažnjavanje banaka koje zatvaraju račune firmama sankcionisanim zbog veza s porodicom Dodik.
Inspektori provjeravaju deponiju koja je zagadila zrak u Sarajevu, ali kada će se utvrditi odgovornost za propuste?
Požar na deponiji “Krupačke stijene” potaknuo je novi val rasprava o njenom ilegalnom radu ali i odgovornosti za ekološku katastrofu koja je ugrozila zdravlje stanovnika. Detektoru je potvrđeno da su inspektori na terenu, ali ranije reakcije vlasti na upozorenja inspektora nisu dovela do utvrđivanja krivice pa građane i ekološke aktiviste danas brine da se problem ponovo neće riješiti.