Članak

Sarić: Odbijeni prijedlozi Tužilaštva BiH

19. Septembra 2016.15:46
Na suđenju Goranu Sariću, optuženom za genocid u Srebrenici, Sudsko vijeće je odbilo prijedlog Tužilaštva BiH da se u spis ulože transkripti dva svjedoka.

Državno tužilaštvo je predložilo sudu da se uvedu u spis transkripti dva svjedoka koji su svjedočili pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Haagu.

Tužilac Ibro Bulić je obrazložio da jedan od svjedoka ne želi da dođe na sud i da je odbio da da iskaz putem video-linka, a da je za zaštićenog svjedoka SG-12, MKSJ odbio zahtjev za skidanje mjera zaštite, jer svjedok nije dao pristanak da se njegov identitet otkrije.

“Tužilaštvo ostaje kod prijedloga da se transkripti ovih svjedoka prihvate, s tim da će Sud cijeniti njihovu dokaznu snagu”, dodao je Bulić.

Odbrana optuženog Gorana Sarića se usprotivila ovom prijedlogu jer smatra da ne postoje procesni uslovi da se ovi transkripti koriste.

Sudsko vijeće je odbilo da se transkripti uvedu u spis zbog ekonomičnosti i efikasnosti. Kako je vijeće navelo, MKSJ je odbio da se izmjene zaštitne mjere svjedoka i da nema mogućnosti da se on unakrsno ispita.

“Smatramo da nema uslova da se čitaju iskazi ovog svjedoka i da se ulože u spis kao dokazi Tužilaštva”, kazao je predsjedavajući Sudskog vijeća Staniša Gluhajić.

Sarić je optužen da je počinio genocid kao komandant Specijalne brigade policije Republike Srpske (RS). Tužilaštvo BiH ga tereti da je u julu 1995. komandovao policijskim snagama koje su učestvovale u pretresima, razoružavanju, te prisilnom premještanju žena, djece i staraca, kao i odvajanju muškaraca i dječaka, koji će kasnije biti pogubljeni na području Srebrenice.

Nakon što je Tužilaštvo završilo svoj dokazni postupak, Sarićeva Odbrana je kazala da će dostaviti spisak utvrđenih činjenica i svjedoka te da će im za izvođenje dokaza trebati četiri do šest sedmica.

Nastavak suđenja će biti zakazan naknadno.

 

Emina Dizdarević Tahmiščija