Utorak, 22 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Dragan Šoja, policajac iz Rogatice, potvrdio je da je 22. januara 2016. godine u jednoj mjesnoj zajednici u ovoj općini zaprimio dojavu o upotrebi oružja od strane nepoznatog lica.

“Od S-2 smo saznali da je bila u kući, a njen muž u štali, kada je iz nepoznatog automobila ispaljeno nekoliko hitaca u njihovom pravcu. Ona je rekla da sumnja da je Ikonić Milisav, jer je taj dan bila na suđenju, i da hoće da je zastraši”, kazao je Šoja.

On je naveo da komšije, međutim, nisu čuli pucnje iz vatrenog oružja.

Svjedok Miodrag Popović, također uposlen u policijskoj stanici u Rogatici, naveo je da je 25. januara 2016. sačinio dodatnu zabilješku u vezi sa imenom Milisav Ikonić i prijavom svjedokinje S-2.

“Utvrđeno je da se on nije mogao dovesti u vezu s prijavom”, rekao je svjedok.

Tužilaštvo je prigovorilo ulaganju ovih zabilješki jer nisu povezane s optužnicom.

Prema optužnici, Ikonić je bio pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS). S bivšim pripadnicima Vojske Republike Srpske (VRS) Draganom Lubardom i Zoranom Ilićem, sudi mu se za silovanje žena bošnjačke nacionalnosti koje su u junu i julu 1992. godine iz Srednjoškolskog centra i Crkvenog doma odvođene u stanove u Rogatici.

Ikoniću se na teret stavlja da je u više navrata silovao S-1, a Lubarda je optužen za višestruko silovanje N-1. Iliću je na teret stavljeno silovanje maloljetne S-3.

S-2 je, prema navodima Odbrane, majka oštećene S-1. Ona je pred Sudom BiH 22. januara ove godine dala iskaz bez prisustva javnosti.

Na ročištu zakazanom za 15. septembar, u svoju korist bi trebao svjedočiti optuženi Lubarda.

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Odbrana predlaže isključivo oslobađajuću presudu
Odbrana Ćamila Ramića, optuženog za zločine na području Višegrada, zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da nije dokazano da je optuženi bio nadređen Vojnoj policiji niti da je imao saznanja o postupanju prema zarobljenicima.
Za zločine u Rogatici sedam godina zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Slavišu Đerića na tri godine, a Nenada Ujića na četiri godine zatvora zbog nečovječnog postupanja prema civilima zatočenim u Rogatici.
Optuženi za zločine u Banovićima negirao krivicu
Ristić i ostali: Povukli se iz rovova da prođe kolona