Srijeda, 14 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na prijedlog Odbrana, kako bi se očuvao javni red i mir, Sud BiH je isključio javnost sa suđenja Milanu Mandiću i ostalima za izazivanje nacionalne mržnje.

Sutkinja Biljana Ćuković isključila je javnost sa suđenja Mandiću, predsjedniku Udruženja porodica nestalih Sarajevsko-romanijske regije, koji je optužen jer je genocid u Srebrenici opisao kao “Božju pravdu”.

Za izazivanje nacionalne, vjerske te rasne mržnje, razdora i netrpeljivosti, njemu se sudi sa uposlenicima “Elta TV” – Dejanom Rakitom, Marijanom Savić i Mirom Kostović – te preduzećem “Stijena herc” .

Prema advokatima Dragiši Jokiću i Vladi Adamoviću, ukoliko bude otvoreno za javnost, ovo suđenje moglo bi dovesti do stvaranja “ružne slike u medijima i na društvenim mrežama”.

“Predlažemo da se isključi javnost, kako ne bismo čuli ništa ružno za neku od nacija”, kazao je Jokić, Mandićev branilac.

Adamović, koji zastupa Dejana Rakitu, urednika “Elta TV”, novinarku Miru Kostović te voditeljicu Marijanu Savić, kao i kablovkog operatera – firmu “Stijena herc”, rekao je da optuženi, oštećeni i svjedoci mogu biti izloženi negativnim komentarima javnosti ukoliko suđenje bude javno.

“To može biti topovsko meso za prepucavanje na društvenim mrežama. Tim komentarima ostvarit će se krivično djelo teže nego ovo po dispozitivu optužnice. Uz dužno poštovanje, ove teme se tiču stručnjaka, a ne javnosti”, kazao je Adamović.

Tužilaštvo BiH se usprotivilo isključenju javnosti. Tužilac Izet Odobašić je rekao da oštećeni insistiraju da postupak bude javan.

Sud BiH donio je rješenje da se javnost isključi sa ovog ročišta zbog očuvanja javnog mira. Sutkinja Biljana Ćuković kazala je da će se na svakom ročištu strane ponovno izjašnjavati o isključenju javnosti.

Tužilaštvo BiH tereti Mandića zbog izjave iz 2014. godine kojom negira da je masakr koji su srpske snage počinile nad Bošnjacima iz Srebrenice bio genocid. Tužilaštvo za isto djelo tereti i Televiziju “Elta”, koja je emitovala Mandićevu izjavu, te kablovskog operatera.

Ukoliko bude proglašen krivim za izazivanje mržnje, Mandić bi mogao dobiti kaznu zatvora od tri mjeseca do tri godine.

Bosna i Hercegovina nema poseban zakon koji zabranjuje negiranje genocida i zločina protiv čovječnosti. Do sada se prijedlog ovakvog zakona nekoliko puta našao pred Parlamentom BiH, ali nije izglasan jer su se protivili poslanici iz Republike Srpske, gdje se zločini u Srebrenici, unatoč presudama međunarodnih i domaćih sudova, osporavaju kao genocid.

U julu 1995. godine srpske snage su ubile više od 7.000 muškaraca i dječaka, a protjerale 40.000 žena, djece i staraca.

Najčitanije
Saznajte više
Suđenje Delimustafiću ponovo na čekanju nakon početka rada POSKOK-a
Ročište u predmetu Alija Delimustafić i ostali pred Kantonalnim sudom u Sarajevu, koje je trebalo biti održano u utorak, odgođeno je zbog razjašnjavanja nadležnosti nakon što je s radom počeo Posebni odjel za korupciju i organizirani kriminal, potvrđeno je za Detektor. U međuvremenu, troškovi suđenja koje traje od 2017. premašili su 1,2 miliona maraka.
Obilježavanje Dana sjećana na ubijenu djecu Goražda. Foto: Detektor
U Goraždu odata počast i sjećanje na djecu ubijenu u ratu kojoj nisu dali da odrastu
Polaganjem cvijeća i performansom učenika osnovnih i srednjih škola na platou Centra za kulturu u Goraždu, obilježen je Dan sjećanja na djecu ubijenu tokom opsade.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju