Srijeda, 4 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Tužilac Stanko Blagić je uložio potvrde o registraciji civila iz Crvenog krsta, kao i potvrde o okolnostima stradanja Alena Rozića i Ante Rajića, te izvode iz matične knjige rođenih i umrlih.

Tužilaštvo je također uložilo i spisak od 107 logoraša iz Osnovne škole u Potocima i spisak zarobljenika iz Bijelog Polja (općina Mostar), te civila koji su uhapšeni 30. juna 1993. godine.

Uloženi su dokazi iz vojne evidencije, kao i izvodi iz kaznene evidencije na ime optuženih.

Za zločin počinjen nad civilima hrvatske nacionalnosti, koji su zatvarani, te fizički i psihički maltretirani, optuženi su Enes Ćurić, Ibrahim Demirović, Mehmed Kaminić te Samir Kreso i Hebib Čopelj.

Prema optužnici, Ćurić je bio pripadnik 49. brdske brigade Armije BiH (ABiH) i upravnik zatvoreničkih objekata u Potocima, Demirović komandant 47. brdske brigade, Kreso načelnik saniteta jedinice koja je djelovala na području Bijelog Polja, a Čopelj i Kaminić pripadnici ABiH.

Demirović je optužen i da je u Potocima jednu osobu prisiljavao na seksualni odnos.

Na većinu predloženih dokaza, Odbrane optuženih su imale prigovore autentičnosti i zakonitosti, jer se radi o kopijama, te su pečati iz druge zemlje, te relevantnosti jer su neki od dokaza izvan vremena optuženja.

Nastavak ulaganja materijalnih dokaza zakazan je za 13. april.

Najčitanije
Saznajte više
Mlaćo i Cikotić: Čuo da nije dozvolio prevoz zarobljenika u Zenicu
Na suđenju za zločine u Bugojnu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine potvrdio je da je bio zatvaran i zlostavljan na više lokacija, te vođen na prinudne radove.
Dudaković nije sposoban za suđenje zbog bolesti
Vještaci medicinske struke zaključili su da Atif Dudaković, koji je optužen za zločine na području više krajiških opština, nije sposoban za suđenje zbog zdravstvenih razloga.
Muhamed Ibrahimović: “Svi ćete doći na red”
Lučarević: Divan čovjek sa autoritetom
Peulić i ostali: Materijalni dokazi o svojstvu optuženih
Bužimkić i ostali: Vidio da Nesimović puca u zarobljenike