Danas historijska presuda Haškog tribunala
Presudu Karadžiću iz Haaga pratit će preko 500 osoba, od kojih je 150 predstavnika udruženja žrtava, koji očekuju da će Karadžić biti proglašen krivim.
Iz Tribunala su saopćili da su za izricanje presude “iskorišteni svi kapaciteti” te će dio novinarskih ekipa i predstavnika žrtava morati izricanje presude pratiti i iz obližnje zgrade World Foruma. Prostor oko Tribunala je zatvoren za prolaznike, a propuštaju se samo akreditovane osobe.
Predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida u BiH Murat Tahirović rekao je da očekuje da će Karadžić biti osuđen na doživotnu kaznu zatvora.
“Nadam se da će odluka Suda biti takva da će predstavljati djelomičnu satisfakciju za žrtve u BiH, a svaka druga presuda bi bila za njih ponižavajuća”, kazao je Tahirović.
Amir Ahmić, bošnjački oficir za vezu s Haškim tribunalom, također očekuje osuđujuću presudu, ističući kako je posebno važno da se utvrdi karakter zločina počinjenih u BiH.
“Mnogo se govori o tačkama za genocid 1992. godine, i to je svakako važno, ali također je vrlo važno da se utvrdi da je Karadžić učestvovao u više udruženih zločinačkih poduhvata čiji je cilj bio trajni progon nesrpskog stanovništva. To bi sasvim raskrinkalo kakav je rat vođen u BiH”, izjavio je Ahmić.
Sam Karadžić, u ekskluzivnom intervjuu Balkanskoj istraživačkoj mreži (BIRN) BiH, rekao je da očekuje da će biti oslobođen krivice. Njegovi rođaci iz rodnog sela Petnjica u Crnoj Gori ga smatraju herojem.
Karadžić, kao bivši predsjednik Republike Srpske i vrhovni komandant njenih oružanih snaga, optužen je za genocid u Srebrenici i još sedam općina 1992. godine, progon nesrpskog stanovništva, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
U optužnici se navodi da je Karadžić učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu s pripadnicima vojske i policije RS-a, kao i političkim rukovodiocima na lokalnom nivou i vođama srpskih paravojnih i dobrovoljačkih snaga.
Uhapšen je 2008., nakon 12 godina provedenih u bjekstvu.
Suđenje mu je počelo u oktobru 2009. godine, a tokom postupka saslušano je preko 500 svjedoka.
Pred Haškim tribunalom ukupno je optužena 161 osoba, a preko 75 su bili pripadnici vojnih, policijskih ili paravojnih jedinica Republike Srpske.
Uz predstavnike udruženja žrtava, izricanju presude prisustvovat će preko 200 novinarskih ekipa iz regije i svijeta, 50 diplomatskih delegacija i 100 istraživača.
Ekipi BIRN-a koja u Haagu čeka izricanje presude Karadžiću, policajci su potvrdili da se očekuje grupa žrtava iz Republike Srpske i da će biti u zasebnom dijelu, kako ne bi došlo do nekih problema.