Dignitet Suda je imperativ za sve

18. Marta 2016.00:00
Povjerenje javnosti u Sud BiH treba biti svima zajedničko, ali bosanskohercegovački mediji redovno izvještavaju “u druge svrhe, a ne radi informisanja javnosti“, kazala je predsjednica Suda BiH Meddžida Kreso na Trećem regionalnom forumu o vladavini prava

.

“Nije sporna sloboda mišljenja, ali izvještavanje je redovno u druge svrhe. Treba graditi povjerenje javnosti u Sud, a ne dovoditi u pitanje kredibilitet. Dignitet Suda je imperativ demokratskog života”, rekla je Kreso.

Prema njenim riječima, rad sudova je dostupan najširoj javnosti, ali neprimjerenim izjavama nastoji se stvoriti negativna percepcija.

Kako je kazala, postoje nastojanja da se utiče na aktuelne sudske prakse.

“Pripadnici vlasti upućuju neargumentovane izjave ili advokate i pokušavaju utjecati na Sud, njegov kredibilitet i narušavaju povjerenje građana u rad Suda”, rekla je Kreso.

Generalni sekretar u Vijeću za regionalnu saradnju Goran Svilanović kazao je da, prema istraživanju koje je provedeno nad 7.000 osoba u regionu, 78 posto građana se “ne slaže ili se nikako ne slaže da je pravosudni sistem nezavisan od političkog utjecaja”.

Percepcija javnosti, prema njegovim riječima, ima svoje korijene, a osnovana je s obzirom na broj zaostalih predmeta.

Edward Ferguson, britanski ambasador u BiH, rekao je da je uloga zakona i zaštita osnovnih prava jako važna na putu ka integracijama u Evropsku uniju (EU).

“Posljednjih mjeseci vidjeli smo najveći do sada politički pritisak na državno pravosuđe. Dovođenje u pitanje legitimiteta pravosuđa, neodgovorni i nepotkrijepljeni navodi u medijima o političkoj pristrasnosti ili korupciji sudija i tužilaca, moraju prestati”, istaknuo je Ferguson.

Švedski ambasador u BiH Fredrik Schiller dodao je da je uloga zakona, kao i nezavisnosti pravosuđa, ključna.

“Građani očekuju poštivanje zakona”, naglasio je Schiller.

Sličan stav ima i njemački ambasador u BiH Christian Hellbach, koji je istakao da svaki slučaj treba biti urađen u skladu sa zakonom, bez obzira na koga se odnosi.

Prema njegovim riječima, ovo što se događa u BiH u posljednjih nekoliko mjeseci, kada govorimo o pravosuđu, “mora stati”. “Uloga zakona je krunska”, kazao je Hellbach.

Ovogodišnji forum su podržale Vlada Velike Britanije, Švedska međunarodna agencija za razvoj, Regionalno vijeće za saradnju i Njemačka međunarodna razvojna agencija (GIZ).

Erna Mačkić