Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tužilaštvo BiH sumnjiči Ćurguza da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), strijeljao više zarobljenika bošnjačke nacionalnosti na području Bihaća.

Prema saopćenju Tužilaštva BiH, on je zajedno sa drugim pripadnicima Vojne policije i Izviđačkog voda 15. bihaćke brigade VRS-a, došao u krug Traktorskog servisa Ripač, u kojem je bilo zatvoreno više desetina civila bošnjačke nacionalnosti.

“Nakon toga, osumnjičeni su odveli grupu od oko deset zatvorenika kamionom na lokalitet Hrgar u blizini prirodne jame Bezdana, nakon čega su zatvoreni civili ubijeni pucanjem iz vatrenog oružja, a njihova tijela bačena u jamu”, navodi se u saopćenju.

Također, Ćurguz je osumnjičen i za učešće u mučenju, zlostavljanju i premlaćivanju zatvorenih civila.

“Iz jame Bezdana, nakon rata su ekshumirani posmrtni ostaci 83 osobe, od kojih je 41 identifikovana”, stoji u saopćenju Tužilaštva BiH.

Za Ćurguzom je raspisana međunarodna potjernica zbog nedostupnosti organima gonjenja u BiH. Uhapšen je u Beogradu krajem 2014. godine, gdje je u ekstradicionom pritvoru proveo oko 14 mjeseci.

Nakon izručenja BiH, za Ćurguza je Tužilaštvo BiH zatražilo određivanje pritvora.

Ćurguz je putem videolinka iz Srbije 1. februara ove godine svjedočio u korist Odbrane Željka Stanarevića, kojem se sudi da je, kao vojni policajac 15. lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u progonu bošnjačkih civila. Na teret mu je stavljeno da je u junu i julu 1992. učestvovao u ubistvu 11 zatočenika iz objekta u Ripaču.

Odluku o pritvoru Sud BiH će naknadno donijeti.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu