Suđenje Sariću još na čekanju
This post is also available in: English
Suđenje Sariću posljednji put je održano 9. novembra, dok Tužilaštvo nastoji osigurati još nekoliko svjedoka.
Tužilac Ibro Bulić je kazao da je krajem decembra prošle godine putem Ministarstva pravde Holandije poslao zamolnicu za svjedočenje preko videolinka za četiri državljanina ove zemlje. Riječ je o oficirima Holandskog bataljona koji su boravili u Srebrenici 1995. godine.
Bulić je rekao da za sada nema odgovora iz Holandije, a da je urgirao i putem Holandske ambasade.
Tužilaštvo je također zatražilo od Vlade SAD-a da dozvoli svjedočenje vojnog vještaka koji je ispitan pred Međunarodnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), kao i od Ministarstva pravde Australije, za pomoć pri stupanju u kontakt sa bivšim istražiocem Haškog tribunala iz ove zemlje.
Bulić je kazao da nema nove informacije u vezi sa svjedočenjem bivšeg vojnog posmatrača UN-a Jozefa Kingorija, o kojem ima informaciju da je u teškom zdravstvenom stanju. Vijeće je od Tužilaštva zatražilo veći angažman u pribavljanju informacija za Kingorija, jer je od posljednjeg ročišta prošlo više od mjesec dana.
Tužilac je naveo da također čeka odgovor iz Haaga u vezu sa skidanjem mjera zaštite jednom svjedoku. Bulić je rekao da ovisno o svim informacijama i odgovorima, ukoliko ne dođe do predloženih svjedoka, predlaže čitanje ranijih iskaza.
Tužilaštvo je zainteresovano i za svjedočenja Dragana Obrenovića i Momira Nikolića, koji su pred Tribunalom u Haagu osuđeni na 17, odnosno 20 godina zatvora za zločine počinjene u Srebrenici. Bulić je kazao da Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) nije uspjela pronaći Obrenovića, a da je Nikolić u ranijim predmetima odbijao da svjedoči pred Sudom BiH.
Bulić je predložio da Vijeće prihvati ranije transkripte svjedočenja Obrenovića i Nikolića. Odbrana je navela da Nikolić dolazi u BiH, te da je on za Haški tribunal bio svjedok upitnog kredibiliteta.
Sarić je optužen kao bivši komandant Specijalne brigade policije Republike Srpske. Na teret mu je stavljeno da je u julu 1995. komandovao policijskim snagama koje su učestvovale u pretresima, razoružavanju, te prisilnom premještanju žena, djece i staraca, kao i odvajanju muškaraca i dječaka, koji će kasnije biti pogubljeni na području Srebrenice.