Subota, 21 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“Popeo sam se na kamion za razmjenu sa ženom i punicom. Vojnik je kazao: ‘Izlazi, majku ti balijsku, šta ćeš ti tu!?’ Uzeo je pušku – hoće da me ubije. Tada ‘folcikom’ dolazi Nikola Marić. Povikao je: ‘Ne!’, i tako me spasio”, prisjetio se zaštićeni svjedok C.

On je izjavio da je potom, s još nekoliko vojno sposobnih muškaraca iz sela Višnjani (općina Prozor), odveden u Srednjoškolski centar u Prozoru, gdje je bio zatvoren do sredine decembra 1993., a nakon toga je prebačen za Mostar i u logor Dretelj.

U srednjoj školi u Prozoru nije viđao optuženog, rekao je svjedok, dodavši da ništa loše nije čuo o njemu.

Marić je, kao bivši pripadnik Hrvatskog vijeća obrane (HVO), optužen po 25 tačaka optužnice da je od novembra 1992. do oktobra 1993. godine učestvovao u ubistvima, mučenju i drugim nečovječnim djelima počinjenim nad bošnjačkim stanovništvom u Prozoru.

Na ovom ročištu iskaz je dala Slobodanka Milović, koja je ispričala da je sa svekrom i njegovom ženom stigla u selo Lug (općina Prozor) kod roditelja optuženog Marića.

Ona je navela da su u kući porodice Marić bili jedan dan, zajedno sa srpskom porodicom Rajković, koje je Nikola Marić obilazio i u Prozoru i pomagao ih.

Nakon toga, kako je posvjedočila, Marićeva porodica ih je zbog sigurnosti prebacila u selo Borovnice. Tu su se zadržali oko osam dana, a nakon toga su se vratili u grad.

“Jedne prilike 1993. Nikola Marić se pojavio na mojim vratima sa ruksakom punim hrane, jer je saznao da mi je muža zarobila Armija BiH u Konjicu. Kazao je: ‘Djeca ne smiju biti gladna’”, navela je svjedokinja i dodala da mu je dužnik do kraja života.

Ona je izjavila da muslimanske porodice koje su živjele u zgradi gdje i njen svekar, nisu cijeli rat ostale tu. Na pitanje Tužilaštva svjedokinja Milović nije znala reći šta je bilo s muslimanskim porodicama u julu 1993. u Prozoru.

Na pitanje optuženog Marića svjedokinja je odgovorila da on nije mogao učestvovati u prozorskom sukobu u oktobru 1992. jer se nije moglo ući u grad. Tužilaštvo je konstatovalo da je riječ o mišljenju svjedokinje.

Suđenje se nastavlja 15. januara.

Najčitanije
Saznajte više
Ponovo odbijen zahtjev Vujadina Popovića za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Vujadina Popovića, nekadašnjeg načelnika za bezbjednost Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), kojeg je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor za genocid i druge zločine u Srebrenici.
Porodice ubijenih iz Kalinovika traže da Državno tužilaštvo počne raditi svoj posao
Udruženje članova porodica nestalih “Istina – Kalinovik '92” će u nedjelju, 22. juna, obilježiti 33. godišnjicu stradanja civila bošnjačke nacionalnosti u Kalinoviku i ove godine poručuju da institucije trebaju početi raditi svoj posao i procesuirati odgovorne osobe.
Čvorić: Odbrana uložila žalbu na presudu za silovanje
Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH