Četvrtak, 10 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Vještak Dušan Pavlović izjavio je da je tokom noći između 12. i 13. jula 1995., dok je kolona iz Srebrenice prelazila regionalni put, vatrom VRS-a ubijeno oko 700 boraca Armije BiH (ABiH) i civila.

Pavlović, koji je sa svjedočenjem počeo u ponedjeljak, kazao je da je u proboju kolone poginulo od 2.000 do 3.000 muškaraca. Oni su – po izjavama očevidaca – stradali u zasjedama VRS-a, ali i u međusobnim borbama ili samoubistvima, rekao je Pavlović.

Mladićev branilac Branko Lukić u sudnici je citirao nekoliko izjava koje su preživjeli iz kolone dali organima ABiH nakon što su stigli u Tuzlu. Prema dokumentu Ministarstva odbrane BiH, očevici su, poslije artiljerijskog napada VRS-a na kolonu koja je prelazila put Konjević Polje – Nova Kasaba, “vidjeli oko 1.000 ubijenih kraj samog asfalta”.

Po drugom očevicu, citiranom u istom dokumentu, pripadnici srpskih snaga su “iz tenka ispaljivali granate na kolonu i ubili oko 500 Bošnjaka”.

Pavlović je komentarisao te izjave i naglasio da je, procjenjujući da je pri prelasku puta bilo ubijeno “najmanje 700” ljudi iz kolone, primijenio “konzervativni pristup”.

“Izabrao sam njihove najmanje procjene”, kazao je svjedok.

Mladić, nekadašnji komandant VRS-a, optužen je za genocid nad oko 7.000 muslimanskih Srebreničana. Prema optužnici, kolona od oko 15.000 muškaraca, od kojih je trećina bila naoružana, krenula je 12. jula 1995. godine u proboj iz Srebrenice, a tokom narednih dana VRS joj je postavljala zasjede.

Sudi mu se i za granatiranje i snajperske napade na Sarajevo, progone koji su 1992. godine poprimili razmjere genocida i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Na početku ročišta, tužioci su unakrsno ispitivali bivšeg pripadnika obezbjeđenja Alije Izetbegovića koji je u utorak posvjedočio da su Izetbegović i bivši reisul-ulema Mustafa Cerić u zimu 1994. godine organizovali napad na sarajevsku pijacu Markale.

Veći dio unakrsnog ispitivanja protekao je iza zatvorenih vrata, zbog zaštite identiteta svjedoka GRM-116. Međutim, u otvorenom dijelu zasjedanja, svjedok je, na pitanje tužioca, potvrdio da je u jedinici “Biseri”, koja je obezbjeđivala Izetbegovića, bilo i Srba, kao i među članovima tadašnjeg Predsjedništva BiH.

Suđenje se nastavlja u četvrtak, 17. decembra, unakrsnim ispitivanjem vještaka Pavlovića.

Najčitanije
Saznajte više
Ne dopustiti da sjećanje na genocid postane samo ceremonijalno
I danas se suočavamo s poricanjem genocida u Srebrenici i holokausta te glorifikacijom ratnih zločinaca, a akademska istraživanja su važna u kreiranju narativa o genocidu na međunarodnom nivou, rečeno je u nastavku međunarodne konferencije “Naša priča, naše obećanje”, posvećene očuvanju kulture sjećanja.
Očuvanjem kulture sjećanja protiv negiranja genocida
Memorijalni centar Srebrenica u budućem radu bavit će se obrazovanjem i načinom kako se rat u Bosni i Hercegovini i genocid istražuje i izučava, rekao je direktor ove institucije Emir Suljagić na otvaranju međunarodne konferencije posvećene očuvanju kulture sjećanja.
Ukinut pritvor Stevandiću i Viškoviću
Predsjednik VSTV-a bio upoznat s pregovorima s Dodikom