Petak, 18 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Miroslav Popović, koji je bio u rezervnom sastavu civilne policije u Ripaču, kazao je da u tom dijelu nije bilo sukoba i da su se ljudi sami iselili. Naveo je da je Drugi krajiški korpus razoružavao stanovništvo u Orašcu, Čukovima i Kulen-Vakufu radi bezbjednosti.

“Ne znam na koji način je oružje oduzeto. U Ripaču je bilo zarobljenika, vojska ih dovodila. Kada sam došao, oni su bili tu. Čuvala ih je civilna policija i ja sam ih neko vrijeme čuvao”, rekao je svjedok i dodao da je Vojna policija obilazila zarobljene civile, ali da nije vidio da je neko odvođen.

On je kazao da optuženog Stanarevića nije viđao, te da u njegovoj smjeni nije dolazio. Čuo je da je pola zarobljenika razmijenjeno, ali da ne zna detalje.

Popović je svjedočio u korist Odbrane Željka Stanarevića, kojem se sudi da je, kao vojni policajac 15. lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u progonu bošnjačkih civila. Na teret mu je stavljeno da je u junu i julu 1992. učestvovao u ubistvu 11 zatočenika iz objekta u Ripaču.

Svjedok Milan Blanuša je izjavio da se muslimanski dio stanovništva aktivirao po selima oko Bihaća. Imali su Teritorijalnu odbranu (TO), policiju koja je bila naoružana automatskim puškama i lovačkim oružjem.

On je dodao da ne zna kada je došlo do predaje naoružanja i da nije bilo napada na Orašac. Kazao je da su muslimani nakon predaje oružja otišli prema Štrbačkom buku, preko Une.

“Optuženog sam poznao od prije rata. U ratu sam ga viđao u Ripaču, mislim da je bio u nekoj policiji. S njim radim i danas. Nikad ga nisam vidio da koristi alkohol i opijate”, rekao je on.

Svjedok Rade Blanuša je kazao da je bio u rezervnom sastavu civilne policije. Optuženog Stanarevića je upoznao polovinom jula 1992. godine.

“Stanarevića sam upoznao na punktu, jer je Vojna policija zajedno s nama držala punkt na Užljebićima (općina Bihać). Njegovi roditelji su bili u Lipi. Znam da je govorio da će ići njima, a je li išao, ne znam”, rekao je on.

Suđenje će se nastaviti 21. decembra.

Najčitanije
Saznajte više
Slavko Perić od BiH traži blizu 23.000 maraka za naknadu materijalne štete
Slavko Perić, pravomoćno oslobođen optužbi za zločine na području Zvornika, u djelimično ponovljenom postupku traži od Bosne i Hercegovine da mu isplati naknadu materijalne štete.
Bivšem blagajniku BHANSA-e pet godina zatvora za pronevjeru u službi
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Dejana Pudara, bivšeg blagajnika u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), na pet godina zatvora zbog pronevjere u službi.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima
Zijad Mutap traži naknadu štete od 46.000 KM