Srijeda, 7 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Na suđenju su suočeni vještaci Abdulah Kučukalić i Senadin Fadilpašić, koji smatraju da je optuženi Đojić sposoban za suđenje, i vještak Odbrane Muhamed Ahmić, koji je je zaključio suprotno.
“Ne možemo drugačije reći nego što jesmo. Kolega je za razliku od nas radio sam, a mi smo imali tri stručnjaka iz različitih oblasti”, kazao je neuropsihijatar Abdulah Kučukalić.
Vještak Ahmić je ostao kod svog nalaza iz marta ove godine, u kojem je naveo da optuženi Đojić boluje od posttraumatskog stanja, s jasnim motornim i intelektualnim deficitom, praćenim i posttraumatskom epilepsijom.
Vještaci Kučukalić i Fadilpašić su ustvrdili da optuženi Đojić jeste usporen, ali da može razumijeti jasna i precizna pitanja, te da ročište ne bi trebalo da traje duže od 45 minuta.
“Ovdje se radi i o svjesnom i nesvjesnom preuveličavanju poteškoća, odnosno simuliranju”, kazao je Fadilpašić, dodavši da bi se Đojić svakako trebao sjećati djela silovanja, ali možda ne i detalja.
Đojiću, bivšem pripadniku 102. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Odžak, stavlja se na teret da je u julu 1992. silovao žensku osobu na području općine Odžak.
On je u decembru prošle godine negirao krivnju. Suđenje mu još nije počelo zbog utvrđivanja zdravstvenog stanja.
O novom vještačenju u drugoj klinici, Vijeće će obavijestiti stranke naknadno.
Najčitanije
Saznajte više
Posebni odjel za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala treba preuzeti više od 400 predmeta
Posebni odjeli za korupciju, organizirani i međukantonalni kriminal u Federaciji započeli su s radom, ali još uvijek nisu zaposleni svi predviđeni sistematizacijom, niti je kupljena oprema za rad, zbog čega će se konkretni rezultati dodatno čekati.
Podnesena krivična prijava protiv pripadnika SIPA-e koji su pokušali privesti Dodika
Republičkom javnom tužilaštvu Republike Srpske je Policijska uprava (PU) Novo Sarajevo podnijela krivičnu prijavu protiv sedam pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) koji su prije nekoliko dana, po ranijem nalogu Suda i Tužilaštva BiH, pokušali privesti predsjednika RS-a Milorada Dodika, potvrđeno je za Detektor.
Ponovni pad BiH na Svjetskom indeksu slobode medija