Srijeda, 3 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako je rekao predsjedavajući Sudskog vijeća Šaban Maksumić, Tužilaštvo BiH nije uspjelo dokazati da je Čondrić u ljeto 1992. seksualno zlostavljao jednu ženu u prostorijama stadiona “Polet”, kao ni da je maltretirao jednog civila.
“Analizom svih iskaza svjedoka, a posebno oštećene N.H., Vijeće nije moglo van svake razumne mjere utvrditi da je optuženi Čondrić počinio djelo koje mu se stavlja na teret. Vijeće ne dovodi u pitanje da je oštećena N.H. bila izložena seksualnom zlostavljanju tokom zatočenja, ali u njenom iskazu postoje proturječnosti u vezi s identitetom počinioca”, kazao je Maksumić.
Sudija Maksumić je pojasnio da je oštećena u različitim iskazima na drugačiji način opisala kako je saznala za ime Mato Čondrić.
“U iskazu na pretresu oštećena je rekla da je jedne prilike zlostavljana, te da je odmah nakon vraćanja kazala drugim zatvorenicima da je silovana, nakon čega su joj one rekle da se osoba koja je odvela zove Mato Čondrić. Međutim, u iskazu datom 1994. godine, koji je vremenski najbliži djelu, rekla je da je izvjesni Mato više puta dolazio, a nije precizirala kako je saznala njegovo ime”, kazao je Maksumić.
Prema Maksumiću, ni iskazi drugih žena koje su bile zatvorene na stadionu “Polet” nisu potvrdile iskaz oštećene N.H.
“Ostale žene su govorile o drugim događajima seksualnog zlostavljanja, ali ne o predmetu ovog suđenja. Dakle, da su imale saznanja o ovom događaju, ne postoji razlog zbog kojeg ne bi govorile o njemu”, rekao je sudija Maksumić.
Čondrić je presudom oslobođen krivice da je tokom ljeta 1992. u staroj zgradi policije u Bosanskom Brodu i prostorijama Robne kuće “Beograd”, skupa s vojnim policajcima HVO-a, udarao civila Marka Mitrića.
S obzirom da Mitrić zbog zdravstvenih problema nije mogao svjedočiti, te je umjesto toga pročitan njegov iskaz iz istrage, kako je kazao sudija Maksumić, Vijeće nije moglo zaključiti da je Čondrić kriv.
“Iskaz svjedoka Mitrića nisu potvrdili drugi dokazi, a i u samim iskazima iz istrage postoje određene nedosljednosti, poput činjenice da je Mitrić tek 2014. godine detaljno govorio o dešavanjima u Robnoj kući ‘Beograd’. Zbog ovih činjenica i nemogućnosti Odbrane da unakrsno ispita ovog svjedoka, Vijeće se nije moglo uvjeriti u krivicu optuženog”, rekao je Maksumić.
Čondrić je pušten iz pritvora, u kojem se nalazio od novembra prošle godine.
Na ovu presudu dozvoljena je žalba Apelacionom vijeću Suda BiH.
Najčitanije
Saznajte više
Delimustafić i ostali: Tajno praćenje i tehničko snimanje u predmetu “Pravda”
U nastavku suđenja Aliji Delimustafiću i ostalima za nezakonito knjiženje i preprodaju nekretnina te druga krivična djela, svjedok Tužilaštva Kantona Sarajevo ispričao je kako su službenici Federalne uprave policije (FUP) provodili tajno praćenje i tehničko snimanje tada osumnjičenih.
Miloš Lučić. Foto: Detektor
Lučić i ostali: Provala u kuću bivšeg ministra za ljudska prava i izbjeglice
Na suđenju za zloupotrebu položaja i pronevjeru u službi, svjedok Državnog tužilaštva naveo je kako nije prijavljena krađa laptopa i dva tableta nakon provale u porodičnu kuću bivšeg državnog ministra za ljudska prava i izbjeglice Miloša Lučića.
“Ping-pong” između sudova s predmetom Debevec i ostali

Civilne žrtve rata same finansiraju banjska liječenja
Postupak protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka ponovo prenesen Vrhovnom sudu Federacije