Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

“Uz najdublje poštovanje za svaku žrtvu, ovo nisu podaci koji bi mogli znatnije uticati na vitalitet stanovništva”, rekla je Radovanovićeva komentarišući nalaze demografskih eksperata Haškog tužilaštva.

Taj zaključak ona je, između ostalog, zasnovala na podacima o poslijeratnom prirodnom priraštaju u BiH, koji je od 1996. do 2004. godine bio pozitivan.

Prema Radovanovićevoj, to potvrđuje da “rat nije doveo do strašnog pada i negativnog priraštaja”, odnosno manjeg broja ljudi koji se rađaju od onih koji umiru.

“U smislu vitaliteta, ne postoji problem”, naglasila je Radovanovićeva.

Ona je iznijela nalaz i mišljenje na suđenju Ratku Mladiću, bivšem komandantu Vojske Republike Srpske (VRS), optuženom za progon Muslimana i Hrvata širom BiH koji je u nekoliko opština imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva te uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Mladiću se sudi i za genocid nad oko 7.000 srebreničkih Muslimana počinjen u danima nakon što je VRS 11. jula 1995. godine zauzela tu zaštićenu enklavu.

Radovanovićeva je kritikovala svoju koleginicu iz Tužilaštva Ewu Tabeau zato što je posvjedočila da je u Srebrenici počinjen “masakr”.

“Ne znam po kojoj definiciji koristi riječ ‘masakr’. Sigurno zna da u demografiji postoji samo ‘nasilna smrt’ i to kao ‘ubistvo’, ‘samoubistvo’ i ‘nesretan slučaj’… Ona ne zna da li je neko ubijen u borbi, počinio samoubistvo ili stradao nesrećnim slučajem… Ja ne znam šta je masakr, ali pretpostavljam da je teška egzekucija. Ona nije znala ko je bio žrtva egzekucije”, kazala je Radovanovićeva.

Sa spiska od 7.428 srebreničkih žrtava iz izvještaja demografa haških tužilaca, imena i drugi podaci “više od 1.000” njih, po Radovanovićevoj, nisu mogli biti pronađeni na spiskovima građana BiH popisanih 1991. godine.

“Znam da tih 1.000 nisu bili državljani BiH. Mogli su biti Muslimani, ali nisu morali”, rekla je ona.

Radovanovićeva je kazala i da su haški demografi “manipulisali” i primjenjivali nenaučne metode.

Suđenje Mladiću se nastavlja u srijedu, 26. avgusta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu