Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

“U selu Karačići u septembru 1992. godine, ne znam šta se dešavalo… Čuo sam iz priča da je bilo obostranih puškaranja, a o ubistvima i ljudskim žrtvama, ništa nisam znao”, kazao je Mile Vujić, koji je bio komandir Kučevačke čete VRS-a.

Vujić je svjedočio na suđenju Radomiru Markoviću, Miletu Kušiću, Draganu Božoviću, Saši Perkoviću, Radomiru Gluhoviću, Peri Radoviću, te Iliji i Milošu Vukašinoviću, koji su optuženi da su, zajedno s još nekoliko neidentifikovanih osoba, 18. septembra 1992. u selima Karačići, Vragolovi i Golubovići vršili pretres kuća i pljačkanje.

U jednoj garaži u Karačićima, kako se navodi, pronašli su oko 20 civila bošnjačke nacionalnosti, koje su udarali kundacima pušaka, zatim ih ugurali u jedan obližnji objekat i ubili, a potom zapalili objekat.

Prema optužnici, Marković je bio komandir Sočićke čete Rogatičke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali su bili pripadnici ove jedinice.

Prema iskazu Vujića, Kučevačka četa čuvala je seoske straže na području mjesne zajednice Kučevo (općina Rogatica).

On je kazao da je nakon pogibije Bobana Ješića, 2. augusta 1992. godine, komandir Sočićke čete bio optuženi Marković, te da je ta četa imala zonu odgovornosti u mjesnoj zajednici Stjenice (općina Rogatica).

“Nisam siguran kojoj zoni odgovornosti je pripadalo selo Karačići, ja mislim da je tu bila Ladevačka četa”, dodao je Vujić.

Odgovarajući na unakrsna pitanja Odbrana, svjedok je kazao da nije imao dodira sa Sočićkom četom.

On je dodao je optuženog Peru Radovića poznaje samo kao poštara u Rogatici, “ali kao vojnika ne”.

Suđenje će se nastaviti 15. septembra.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović