Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Dajući suprugu alibi, Bosiljka Mladić je izjavila da su dane nakon pada Srebrenice proveli zajedno u njihovom stanu u Beogradu. Precizirala je da su 16. jula 1995. godine zajedno otišli na jednu svadbu, a potom i na susret sa srpskim iseljenicima na beogradskoj Vojnomedicinskoj akademiji.

Ona je tokom iskaza izrazila uvjerenje da njen suprug “nije mogao da počini” zločine za koje je optužen i da “ne bi trebalo da bude osuđen”.

Svjedokinja je kazala i da je, kada je čula tvrdnje o masovnim ubistvima u Srebrenici, koje je nazvala “propagandom”, pitala supruga o tome.

“Ja sam ga u jednom trenutku pitala: Ratko, molim te, reci mi istinu da li si ti izdao neku naredbu u vezi sa ovim zločinima koji su se desili u Srebrenici? On se u tom trenutku uozbiljio i, onako, oštro me pogledao i rekao: Da li u mene sumnjaš?”, opisala je drhtavim glasom Bosiljka Mladić.

Dok ju je unakrsno ispitivala tužiteljka Margaret Hassan, ona je rekla da “ne prihvata” da su vojnici pod komandom njenog supruga u julu 1995. strijeljali više od 7.000 srebreničkih Muslimana, ali da iz medija zna da je “počinjen neki zločin”.

“Ja sam sigurna da moj suprug nije mogao da počini takvo djelo i zato mislim da ne zaslužuje da bude osuđen. A, inače, osuđujem svaki zločin, pa kad bi i moj suprug to učinio”, naglasila je svjedokinja.

Mladiću, nekadašnjem komandantu VRS-a, sudi se za genocid počinjen u Srebrenici i još nekoliko opština, progone nesrpskog stanovništva, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Na pitanje šta je Mladić radio od 14. do 17. jula 1995. godine, Bosiljka Mladić je rekla da je bio “u kući u Beogradu”.

Svjedokinjinu tvrdnju da Mladić tokom telefonskog razgovora sa neidentifikovanom osobom koji je vodio iz Beograda 16. jula 1995. nije izdavao nikakva naređenja, tužiteljka Hassan je pobijala citiranjem prepisa razgovora, koji je bio snimljen na filmu. U citiranom razgovoru, Mladić, između ostalog, kaže: “Kako je gore, kod Vinka? (…) Punom parom naprijed, maksimalna sigurnost… Ne čekajte naređenja, ako se pojave u vazduhu, oborite ih.”

Po Tužilaštvu, Mladić je u istom razgovoru naložio obaranje aviona NATO-a koji su tada letjeli oko Žepe, koju je VRS napala odmah po zauzimanju Srebrenice.

Na sugestiju da su to bila Mladićeva naređenja, Bosiljka Mladić je, ograđujući se da “nije stručnjak”, odgovorila da se “naredbe daju preko zaštićene linije, a ovo je bila obična linija”.

Svjedokinja je tvrdila da je, prije Mladićevog hapšenja u junu 2011., supruga posljednji put vidjela 28. juna 2001. godine, kada je napustio beogradski stan odmah pošto je Haškom tribunalu bio izručen bivši predsjednik Srbije Slobodan Milošević. Do tada ga je, naznačila je Bosiljka Mladić u jednom trenutku, “još obezbjeđivala država”.

Sugerišući da sa mužem od tada uopšte nije imala kontakt, ona je posvjedočila i da je “pola godine” prije nego što je Mladić bio uhapšen vjerovala da on više nije živ, imajući u vidu da je “još 1996. doživio moždani udar” i da vjerovatno živi pod teškim uslovima.

Suđenje Mladiću se nastavlja u četvrtak, 13. avgusta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu