Ponedjeljak, 14 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Dragić Gojković, vještak za uništene muslimanske i katoličke vjerske objekte koji je tokom rata u BiH bio načelnik artiljerije Prvog krajiškog korpusa VRS-a, kazao je da su džamije rušene “nestručno… sa previše eksploziva” i suprotno pravilima Jugoslovenske narodne armije (JNA), koje je naslijedila VRS.

“Odgovorno tvrdim: većina tih objekata mogla se rušiti mehanizacijom… Nije bilo nikakve potrebe za ovakvim razaranjem”, rekao je Gojković, napominjući da su srušene džamije bile većinom “krhke građevine”.

Gojković je naglasio da su džamije bile srušene “na jedan kriminalan način, bez reda i sistema”.

“U najvećem broju slučajeva, atak je bio usmjeren na minare, uz upotrebu previše eksploziva koji je bio dovoljan da se sruši cijeli objekat”, rekao je Gojković.

Mladiću, nekadašnjem komandantu VRS-a, sudi se za genocid počinjen u Srebrenici i još nekoliko opština, progone nesrpskog stanovništva, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Uništavanje vjerskih i kulturnih objekata Muslimana i Hrvata, bilo je, po optužnici protiv Mladića, dio progona nesrpskog stanovništva širom BiH.

Ranije tokom suđenja, tužioci su u dokaze uveli izvještaj eksperta Andrasa Riedlmayera po kojem su u BiH eksplozivom srušene 94 džamije.

Za sve džamije iz Riedlmayerovog izvještaja, Gojković je, kako je rekao, utvrdio da su srušene bez dokumentacije i stručnih postupaka koje je za rušenje objekata propisivala VRS.

Na pitanje Mladićevog branioca Branka Lukića kome bi u VRS došlo naređenje da se neki objekat sruši, ako bi bilo izdato, Gojković je odgovorio: “Načelniku inžinjerije… Takvo naređenje ne bi moglo zaobići kariku na kojoj sam bio ja.”

Vještak je podvukao da ni u Riedlmayerovom izvještaju niti u arhivama nije mogao pronaći ni naredbu za rušenje ni drugu dokumentaciju.

Suđenje Mladiću se nastavlja u utorak, 11. avgusta.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra