Ponedjeljak, 5 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kako je potvrđeno u Tužilaštvu BiH, Sefer Dervišević, bivši pripadnik Petog korpusa Armije BiH, osumnjičen je da je 1995. godine u mjestu Šturlić (općina Cazin) zlostavljao, mučio i ponižavao civile bošnjačke nacionalnosti, uglavnom žene i starce.

On je osumnjičen da je vezao žene i tjerao ih da vuku automobil kao zaprega.

Pripadnici Granične policije uhapsili su Derviševića u nedjelju, 19. jula, prilikom ulaska u BiH, a jutros je predat Državnom tužilaštvu.

Najčitanije
Saznajte više
U tri tužilaštva u RS-u više od 150 krivičnih prijava za klevetu i samo jedna optužnica
Od stupanja na snagu zakonskih izmjena kojima je kleveta ponovo kriminalizovana u Republici Srpskoj, tužilaštvima u ovom entitetu podnesene su najmanje 122 krivične prijave, uključujući 32 protiv novinara i medijskih radnika, a do sada je podignuta samo jedna optužnica – i to u Banjoj Luci.
Dodiku, Stevandiću i Viškoviću zabranjen ulazak i prolazak kroz Austriju
Milorad Dodik, Nenad Stevandić i Radovan Višković ne mogu ući niti proći kroz Austriju, potvrđeno je danas iz ambasade ove zemlje u Bosni i Hercegovini.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje