Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Krsto Jakšić, bivši načelnik za materijalno-finansijske poslove u Centru javne bezbjednosti (CJB) Zvornik, potvrdio je da je Vasić bio načelnik CJB-a, te da mu je poznato da je bio u Bratuncu i Srebrenici, kao i pripadnici prve čete CJB-a.

On je pojasnio da je u CJB-u bilo pet četa i deset policijskih stanica.

“U prvu četu su ulazili policajci iz svih stanica. Znam da su bili mlađi policajci u prvoj četi”, kazao je svjedok.

Govoreći o saznanjima o Srebrenici u tom periodu, svjedok je rekao da mu je ostalo u sjećanju da su tri policajca ranjenja i jedan poginuo.

“Znam da su bili na obezbjeđenju komunikacije na magistralnom putu Konjević Polje – Bratunac. Kažu da su ranjeni tu. Ranili ih muslimanski borci iz Srebrenice”, izjavio je svjedok, pojasnivši da je komandu nad policijom preuzela vojska.

U izjavi iz istrage 2007. godine, na djelu audiosnimka koji je pušten u sudnici, svjedok je kazao da je Vasić, prije slanja Prve čete, vodio sastanak i rekao da će biti upućeni da obezbjeđuju komunikaciju na relaciji Konjević Polje – Bratunac i Konjević Polje – Kasaba.

Na ovom suđenju svjedok je tvrdio da je saznanja o upućivanju Prve čete na obezbjeđenje terena dobio kada su ranjeni policajci, objasnivši da je pretpostavljao ono što je izjavio u istrazi.

Uz Vasića, Tužilaštvo BiH je za genocid počinjen u Srebrenici u julu 1995. godine optužilo Miodraga Josipovića, Branimira Tešića, Danila Zoljića i Radomira Pantića.

Vasić, Zoljić i Pantić su optuženi za pomaganje u prisilnom premještanju stanovništva iz Srebrenice, odvajanju muškaraca, kao i zarobljavanju i pogubljenju muškaraca i dječaka na području Bratunca, Srebrenice i Zvornika.

Josipovića i Tešića optužnica tereti da su 12. i 13. jula sudjelovali u prisilnom premještanju civilnog stanovništva iz Potočara, odvajanju muškaraca od njihovih porodica, te transportu i zatvaranju u Bratuncu više od 1.000 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti. Oni su, kako se navodi, kasnije ubijeni.

Prema optužnici, Vasić je bio komandant štaba policijskih snaga iz Zvornika, Josipović načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB), a Tešić zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu. Zoljić je, kako se navodi u optužnici, bio komandant posebnih jedinica Centra javne bezbjednosti (CJB) Zvornik, a Pantić komandir Prve čete posebnih jedinica.

Na pitanje da li mu je poznato da su Bošnjaci u većim grupama dolazili iz Srebrenice, svjedok je odgovorio da su autobusi prolazili.

“Iz priča sam saznao da su išli prema Pilici, Bijeljini, Kladnju, da je evakuacija stanovništva vršena”, kazao je Jakšić, istaknuvši da je čuo da navodno idu na razmjenu.

Nastavak suđenja zakazan je za 2. juli.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu