Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Zbog lošeg zdravstvenog stanja svjedokinje Kumalić, a uz saglasnost Odbrane optuženog Lukića, pročitan je njen iskaz. Ona je navela da je prepoznala vojnike koji su tu noć upadali u bošnjačke kuće i tražili novac, te ubili Ibrahima Draganovića i njenog supruga.

Raniji svjedoci su izjavili da su Draganović i Kumalić ubijeni krajem jula 1992. godine.

Svjedokinja Behija Kumalić je ispričala da su mještani sela Pudin Han bili u strahu i onda su se okupljali i spavali u jednoj kući.

“Tu noć kad smo spavali u mojoj kući, neko je snažno zalupao na vrata. Otvorila sam i vidjela dva naoružana vojnika. Došao je i moj djever Ibrahim da vidi ko lupa, a taj visoki vojnik je zatražio novac. Dala sam mu nešto siće i on je rekao da do sutra do 11 sati moramo napustiti selo ili će nas pobiti. Otišli su i odveli Ibrahima”, kazala je Kumalić.

Ona je rekla kako je sutradan Ibrahimova supruga otišla da ga traži. Ubrzo se ona, kako je Kumalić istakla, vratila i rekla da je Ibrahim ubijen.

Ovim svjedočenjem i ulaganjem nekoliko materijalnih dokaza, Tužilaštvo je završilo dokazni postupak na suđenju Milanu Lukiću. On je optužen da je, kao bivši pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u ubistvima, maltretiranjima i drugim zločinima počinjenim 1992. godine u Ključu.

Prvobitno je optužen sa Predragom Bajićem i još četvoricom optuženih, koji su osuđeni na kazne od pet do 13 godina zatvora.

U nastavku suđenja, u svoju korist je svjedočio optuženi Milan Lukić, govoreći da 27. jula 1992., a ni narednih dana, nije boravio u Ključu, već je bio na liniji negdje kod Jajca. Na dopust, kući u Ključ, Lukić je, kako je kazao, došao tek krajem augusta 1992. godine.

“Za ova ubistva, čuo sam kad su me uhapsili. Pomislio sam da se radi o zabuni ili skrivenoj kameri. Onda sam pomislio da je to sve zbog moga oca Nikole, za kojeg se govorilo da je bio ekstreman i ne baš korektan prema Bošnjacima tokom rata”, rekao je Lukić.

Svjedok Radoslav Miljević je kazao kako Lukića poznaje od rata i da nije bio sklon provokacijama niti je bio problematičan. “Iz medija sam čuo da je Milan uhapšen i bio sam iznenađen. Svi smo dužili automatske puške i uniformu, ali se stvarno ne mogu sjetiti gdje je tog 27.7. Lukić bio.”

Ni Vujin Milorad i Predrag Malešević, bivši saoborci Milana Lukića, nisu se mogli sjetiti gdje je tog dana bio optuženi, istaknuvši da je on mirna, povučena i neagresivna osoba.

Nastavak suđenja zakazan je za 26. juni.

Povezane vijesti
Saznajte više
Tihić: Nisu vidjeli povrede na mladićima
U nastavku suđenja Dautu Tihiću pred Okružnim sudom u Bijeljini, svjedoci Odbrane izjavili su da na mladićima s područja Srebrenice nisu vidjeli povrede.
Pajić i ostali: Ne znaju za Dmitrovića kao upravnika
Svjedoci Odbrane na suđenju za zločine počinjene na području Bijeljine izjavili su da nemaju saznanja da je optuženi Petar Dmitrović bio upravnik logora u Batkoviću.
Mešinović i ostali: Višestruki prelomi
Dželetović: Od udaraca modar kao tinta
Marić: Optuženi smješten u bolnicu
Velagić Safet i Muhko: Za zločin u Bugojnu 13 godina zatvora