Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Stevanović je kazao sudijama Haškog tribunala da optuženi Mladić od 15. jula 1995. godine nije bio prisutan u Glavnom Štabu VRS-a, te da nije izdao nijedno naređenje.

Na pitanje Mladićevog branioca Dragana Ivetića da li je preko njega poslato ikakvo naređenje za zločine, Stevanović je odgovorio: “Isključivo ne.”

Mladić, bivši komandant Glavnog štaba VRS-a, optužen je za genocid nad oko 7.000 srebreničkih Muslimana počinjen u julu 1995. godine. Sudi mu se i za genocid u nekoliko opština počinjen 1992. godine, kao i za progone nesrpskog stanovništva širom BiH, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

U unakrsnom ispitivanju, tužilac Peter McCloskey pitao je Stevanovića “vjeruje li da je mnogo hiljada sinova i očeva iz Srebrenice bilo strijeljano poslije pada enklave”.

“Tačan broj stvarno ne znam, ali znam da je određen broj pogubljen”, glasio je Stevanovićev odgovor. Upitan prihvata li da su strijeljane “na hiljade” Muslimana, svjedok je uzvratio: “Kad kažete ‘na hiljade’, to znači moglo je i 20.000. Ne mogu odgovoriti.”

Pri tom stavu ostao je i poslije insistiranja tužioca da kaže svoju “najgrublju procjenu” o broju ubijenih u rukama VRS-a: “Moje porodično vaspitanje ne dozvoljava mi da trgujem takvim stvarima. Iz poštovanja prema žrtvama u Srebrenici i na drugim stranama, ne želim da dajem paušalnu procjenu.”

Stevanović je potvrdio da je 13. i 14. jula 1995. godine bio u rodnom selu kod Zvornika, ali je negirao da je išta znao o hiljadama muslimanskih zarobljenika koje je VRS dopremila u taj kraj i zatvorila na više lokacija, prije nego što ih je, prema optužnici i ranijim presudama Tribunala, strijeljala u okolini.

“Nisam znao… Prve informacije o svemu tome sam dobio preko sredstava informisanja iz Federacije BiH… Stvarno nisam znao ništa o tome”, kazao je on.

Na pitanje kakvi su njegovi utisci o optuženom Mladiću, Stevanović je rekao: “Radi se o visoko profesionalnom vojniku, pravičnom, ali strogom; o licu koje ne trpi i ne voli poraze, koje je poštovalo sve narode, ali je izuzetno poštovalo i štitilo svoj narod. On sam i njegova porodica postali su žrtve takvih pogleda i takvog rada.”

Pozvan da pojasni šta posljednja rečenica znači, svjedok je rekao da je Mladić “tokom rata izgubio ćerku, svršenog ljekara, a sam se razbolio – ne treba veća tragedija”.

Mladićeva kći Ana je 1993. godine u Beogradu počinila samoubistvo.

Suđenje Mladiću nastavlja se u četvrtak, 7. maja.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu