Utorak, 30 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Nakon što je glavni haški tužilac zatražio da se Šešelj vrati u pritvor u roku jednog dana, Šešelj je zatražio da Serge Brammertz bude diskvalifikovan sa suđenja i da se pokrene postupak njegovog razrješenja pred Savjetom bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

Šešelj je istakao da bi Brammertz, kao “čuvar međunarodne pravde”, trebao biti potpuno objektivan, ali da se tako ne ponaša, već iskazuje pristrasnost protiv Šešelja “javno komentarišući svaku njegovu izjavu, kao i odluke Pretresnog i Žalbenog vijeća”.

“Na osnovu iznesenih argumenata, očigledno je da Brammertz pristrasan čovjek, niskih moralnih kvaliteta i podložan uticajima, pa se ne smije dozvoliti, u interesu pravde i poštovanja pravnih standarda, da takav čovjek ostane na funkciji tužioca”, rekao je Šešelj.

Brammertz je zatražio vraćanje Šešelja nakon što je Apelaciono vijeće Haškog tribunala 30. marta ove godine naredilo Sudećem vijeću da odmah ukine odluku o privremenom puštanju Šešelja i da naredi njegovo vraćanje u pritvor zbog izjava koje je optuženi davao na slobodi.

Šešelj, lider Srpske radikalne stranke, optužen je za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH počinjene u periodu od 1991. do 1993. godine.

On se 24. marta 2003. predao Tribunalu, a na privremenu slobodu pušten je u novembru prošle godine zbog lošeg zdravstvenog stanja.

Najčitanije
Saznajte više
Maliću potvrđene tri godine zatvora zbog veličanja osuđenih ratnih zločinaca
Apelaciono vijeće Državnog suda potvrdilo je prvostepenu presudu kojom je Miodrag Malić osuđen na tri godine zatvora zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, odnosno veličanja osuđenih ratnih zločinaca.
Prodavnica iz Beograda iskoristila modnu marku “Ray-Ban” za veličanje Ratka Mladića
Na društvenoj mreži Facebook već neko vrijeme se aktivno i sponzorisano pojavljuje reklama za prodavnicu odjeće “28.6” iz Beograda koja promoviše lik Ratka Mladića u ulozi “modela” za poznatu modnu marku “Ray-Ban”.
Federacija mora hitno donijeti zakon o zaštiti zviždača
Obilježavanje godišnjice zločina na Bikavcu u Višegradu