Subota, 12 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedočeći u junu 2013, Nikolić je opisao susret s Mladićem na raskrsnici kod sela Konjević Polje 13. jula 1995. godine. Izjavio je da mu je Mladić, poslije obećanja zarobljenim Muslimanima da će biti razmijenjeni, gestom rukom najavio da će svi oni zapravo biti pobijeni. Nikolić je kazao da je tom razgovoru prisustvovao policajac Nenad Deronjić.

Svjedok Mlađenović, koji je bio nadređen Deronjiću u srebreničkoj policijskoj stanici, rekao je da Deronjić nije mogao 13. jula 1995. godine biti u Konjević Polju.

“Garantujem da Nenad Deronjić 12. i 13. jula nije napuštao Srebrenicu”, kazao je Mlađenović, tvrdeći da je tokom oba dana u gradu vidio Deronjića.

Mlađenović je precizirao da je Deronjić bio u obezbjeđenju lokalnog hotela, budući da je zadatak cijele jedinice bio “da spriječi pljačku u gradu” i “formira policijsku stanicu”.

Momir Nikolić, bivši oficir za bezbjednost Bratunačke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), pred Tribunalom je 2003. priznao krivicu za progon Muslimana iz Srebrenice i osuđen je na 20 godina zatvora.

Mladić, bivši komandant Glavnog štaba VRS-a, optužen je za genocid u Srebrenici te u još nekoliko opština, progon Muslimana i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Mlađenović je posvjedočio i da je u centru Srebrenice 12. jula 1995. godine vidio leš nepoznatog muškarca, ali da se nije bavio utvrđivanjem uzroka smrti.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno u srijedu, 8. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra