Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Klara Brnjić je ispričala da je iz Posavske mahale (općina Odžak) sa suprugom Marijanom i dvoje djece otišla u Njemačku u oktobru 1991. godine, nakon čega se njen suprug dva puta vraćao u zemlju.

“U trećem mjesecu je otišao u Bosnu da obiđe kuću i planirao se brzo vratiti, ali je počeo rat. Bio je dolje sve do pada Novog Grada – 10. maja 1992. je došao u Njemačku i više se nije vraćao”, kazala je Brnjić.

U ljeto 1992. godine, kako je navela svjedokinja, sa suprugom Marijanom je bila na hodočašću na granici između Njemačke i Švicarske, te otišla na misu u Münchenu, gdje su kontaktirali sa mnogim poznanicima iz svog kraja. U posjetu im je dolazio i komšija Marko Antunović.

“Moj suprug nije kriv, bio je sa mnom”, rekla je Klara Brnjić i dodala da su se u BiH vratili u julu 1998. godine.

Marijan Brnjić, Martin Barukčić, te Pavo i Ilija Glavaš optuženi su za silovanje, zlostavljanje i ponižavanje žena srpske nacionalnosti u Odžaku od juna do augusta 1992. godine.

Drugi svjedok Odbrane na ovom ročištu bio je Marko Antunović, koji je kazao da je 13. juna 1992., na svetog Antuna, došao kod Marijana Brnjića i njegove porodice u Njemačku, odakle su skupa otišli na misu u München.

Brnjićev advokat Rifat Konjić je kazao da njegov branjenik predlaže kao svjedokinju i Elmu Muhedinović, saradnicu tužioca Miroslava Janjića, koja bi svjedočila na okolnosti uzimanja izjave od jedne preminule svjedokinje.

Sud će odluku o ovom prijedlogu donijeti naknadno.

Suđenje se nastavlja 21. aprila, kada će biti saslušani novi svjedoci Odbrane Marijana Brnjića.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu