Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Branilac Miloš Perić ocijenio je da Tužilaštvo BiH nije dokazalo elemente krivičnog djela zločina protiv čovječnosti, kao niti jednu tačku optužnice.
“Srpski narod je bio za opstanak Jugoslavije. Njima se pokazivalo da su nepoželjni… Tako su postavljane prve barikade i premlaćivani srpski hodočasnici 1991., porušen spomenik Ivi Andriću, a Murat Šabanović je okupirao elektranu i prijetio puštanjem brane, zbog čega se tada iseljavalo i srpsko i bošnjačko stanovništvo”, naveo je Perić.
On je kazao da je bošnjačko stanovništvo dobrovoljno odlazilo prema Goraždu za svojom vojskom, a kasnije i organizovanim konvojima Crvenog krsta, što – kako je istakao – nisu elementi širokog i sistematičnog napada.
“Tužilaštvo BiH nije dokazalo ni svjesnost Gorana Popovića o širokom i sistematičnom napadu”, rekao je Perić.
Prema Odbrani, Popović je u maju 1992. došao u kasarnu Uzamnica na dosluženje vojnog roka, a tek u julu je postao stražar, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS). Na toj poziciji, kako je istaknuto, ostao je do decembra 1992., dok ga Tužilaštvo tereti i za 1993. godinu.
“Popović se suprotstavljao paravojnim formacijama koje su dolazile u Uzamnicu i nije dijelio njihovu nakanu o maltretiranju zatvorenika. On ne učestvuje u radnjama ubistva”, naveo je Perić.
On je istakao da nije dokazano da je Goran Popović raznim predmetima tukao svjedoke Nurku Derviševića i Adema Berberovića. Svjedok Dervišević je, prema braniocu, kazao da ga je udario jedanput, ali da ga nije boljelo.
“Nije dokazano prisiljavanje zatvorenika na pjevanje četničkih pjesama, niti da jedu svinjsko meso. To su gole i neutemeljene tvrdnje”, rekao je Perić.
Odbrana je konstatovala kako nisu dokazane ni optužbe o tjeranju zatvorenika na seksualne odnose, jer su iskazi oštećenih “nevjerodostojni” i svjedoci nikada ranije nisu spominjali optuženog.
Optuženi Popović izrazio je žaljenje, ali je izjavio da se ne može kajati za nešto što nije uradio.
Sud BiH će presudu izreći 24. aprila.
Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu