Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Asim Ajanović kazao je pred Kantonalnim sudom u Sarajevu da je bio prisiljen, kao pripadnik radnog voda u kojem su bili civili nesrpske nacionalnosti, da radi sve što mu je bilo naređeno iz komande.

Prema njegovim riječima, pripadnicima radnog voda naredbe je prenosio izvjesni Radica, izdavali su ih Veljko Papić i izvjesni Saša.

Ajanović je kazao da je Papića viđao u komandi koja je bila u Beogradskoj ulici.

“Veljko je boravio sve vrijeme tu. Svi vojnici su slušali njegove naredbe, on je bio zapovjednik jedinice”, kazao je Ajanović, koji je u sudnici prepoznao optuženog.

Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu tereti Papića da je, kao komandant bataljona Prve sarajevske brigade pri Vojsci Republike Srpske (VRS), nečovječno postupao i maltretirao civile, te primijenjivao mjere zastrašivanja i prisiljavao ih na prinudni rad.

U optužnici se navodi da je Papić zločine činio od 1992. do 1994. godine, a u više navrata civile je izlagao životnoj opasnosti.

“Moje povrijeđivanje je bilo u oktobru 1993. godine u Ljubljanskoj ulici. Izgorjela je zgrada. Bila je naredba da raščistimo zgarište i izgradimo bunker. Ubačena je ručna bomba, ekspodirala je i mene ranila u ruku”, kazao je svjedok Ajanović.

On je naveo da je odveden u ambulantu, a potom u bolnicu Kasindo.

Na pitanje branioca Veljka Ćivše da li mu je optuženi dolazio u bolnicu, svjedok je rekao da nije, ali da su dolazili vojnici pod njegovom komandom. Optuženi Papić je tvrdio da ga je posjetio u bolnici, na što je svjedok kazao da ne spori da je dolazio, ali da se ne može sjetiti.

Ajanović je istaknuo da je rad u radnom vodu pored pravljenja bunkera, dovlačenja drva, raščišćavanja terena, te izvlačenja ubijenih, podrazumijevao i, kako je kazao, pljačkanje imovine iz napuštenih stanova.

Dodao je da ih je Veljko Papić jedne prilike postrojio i dao im zadatak za koji je rekao da neće moći izvršiti, te da im je prijetio da će ih strijeljati.

“Zadatak je bio da iz zgrade na broju jedan iz Zagrebačke ulice iz svih stanova iznesemo sav namještaj kako ne bi došlo do zapaljenja. Išli smo pognute glave sa alatom na ramenu. Tada se čuo pucanj. U susret su nam išla tri vojnika, među njima i Veljko, koji je nosio pušku”, kazao je je Ajanović.

Svjedok je rekao da im je rečeno da se u ovoj zgradi nalazi ubijen čovjek i da treba da ga sahrane, te da su zatekli mrtvog oca Fadila Šabanovića, koji je ubijen u martu 1993. godine.

Ajanović se na ovom suđenju prisjetio i da je izvlačio tijela muškarca i žene.

“Ruka muškarca bila je preko ramena žene kao da je htio da je zaštiti”, kazao je Ajanović, koji je naveo da je vidio tijela sedam ubijenih.

Nastavak suđenja zakazan je za 27. april.

Povezane vijesti
Saznajte više
Tihić: Nisu vidjeli povrede na mladićima
U nastavku suđenja Dautu Tihiću pred Okružnim sudom u Bijeljini, svjedoci Odbrane izjavili su da na mladićima s područja Srebrenice nisu vidjeli povrede.
Pajić i ostali: Ne znaju za Dmitrovića kao upravnika
Svjedoci Odbrane na suđenju za zločine počinjene na području Bijeljine izjavili su da nemaju saznanja da je optuženi Petar Dmitrović bio upravnik logora u Batkoviću.
Mešinović i ostali: Višestruki prelomi
Dželetović: Od udaraca modar kao tinta
Marić: Optuženi smješten u bolnicu
Velagić Safet i Muhko: Za zločin u Bugojnu 13 godina zatvora