Svjedok očevidac ubistava zarobljenih Muslimana
This post is also available in: English
Jovičić, koji je tada bio pripadnik specijalne policijske brigade Republike Srpske (RS), izjavio je da je 13. jula 1995. u Zemljoradničkoj zadruzi u selu Kravica, između Bratunca i Srebrenice, vidio dvojicu članove te brigade kako pucaju u zarobljenike koji su bili u skladištu zadruge.
Na sugestiju tužioca, tokom unakrsnog ispitivanja, da je kod skladišta vidio “pogubljenje zarobljenika”, svjedok je dva puta odgovorio: “Da”.
“Kad sam se vratio, vidio sam da pucaju u ljude”, kazao je Jovičić, dodavši da su pucali “u pravcu objekta” u kojem su bili zarobljenici. Potvrdio je da je jedan policajac pucao iz automatske puške, a drugi mu punio okvire za municiju i da bi se zatim promijenili.
Upitan da li je vidio i bacanje ručnih bombi u skladište, odgovorio je negativno.
Prema optužnici koja Mladića tereti za genocid počinjen nad oko 7.000 srebreničkih Muslimana, u Zemljoradničkoj zadruzi u Kravici ubijeno je 13. jula 1995. godine oko 1.000 muslimanskih zarobljenika.
Jovičić, koji je tada bio vozač komandanta specijalne policijske brigade Ljubomira Borovčanina, potvrdio je da je ranije tog dana, zajedno sa Borovčaninom i beogradskim novinarom Zoranom Petrovićem-Piroćancem, automobilom prošao kraj skladišta u Kravici i vidio hrpu tijela žrtava u dvorištu pred ulazom.
Petrović je taj prizor snimio, a tužioci su snimak danas ponovo pustili u sudnici. Na filmu se vidi gomila od približno 20-30 tijela, dok odjekuju rafali, a pripadnici srpskih snaga prolaze okolo.
“Ima mrtvih muslimanskih vojnika”, prokomentarisao je na snimku Petrović-Piroćanac.
Jovičić je u sudnici objasnio da je Borovčaninu preko radio-veze prethodno javljeno da se “nešto desilo u Kravici”, zbog čega su se uputili ka skladištu.
“Nismo znali šta se zbilo, ja u prvi mah to nisam ni vidio, dok Borovčanin nije rekao: ‘Majko mila, šta je ovo.’ Okrenuo sam glavu i vidio te leševe”, opisao je svjedok, koji je vozio automobil.
Kada su nešto dalje zastali, po Jovičiću, saznali su da su zarobljenici prethodno oduzeli oružje čuvarima i ranili dvojicu. Zatim su jednog od ranjenih otpratili do Doma zdravlja u Bratuncu, poslije čega je Borovčanin naredio Jovičiću da se vrati u Kravicu i vidi šta se događa.
Kada se vratio, Jovičić je, kako je potvrdio, vidio da se ubistva zarobljenika nastavljaju.
Borovčanina je Haški tribunal zbog pomaganja i podržavanja masovnog ubistva u Kravici osudio na 17 godina zatvora. On se na tu presudu nije žalio i izdržava kaznu u Danskoj.
Jovičić je posvjedočio i da je general Mladić istog dana muslimanskim zarobljenicima u obližnjem selu Sandići obećao da će biti razmijenjeni, kao i da je dan ranije insistirao da se hrana i sokovi podjele civilima iz Srebrenice okupljenim u Potočarima, kod baze UNPROFOR-a.
Svjedok, kako je naveo u pisanoj izjavi, “nije uočio da je iko iz pratnje generala Mladića prijetio civilima ili ih primoravao da idu” u Potočarima. Mladić je optužen i za progon hiljada žena, djece i staraca iz Srebrenice.
Na suđenju Mladiću sa svjedočenjem je započeo Milorad Pelemiš, komandant Desetog diverzantskog odreda pri Glavnom štabu Vojske Republike Srpske (VRS), čiji su pripadnici, kako su sami priznali, u julu 1995. učestvovali u strijeljanjima zarobljenih srebreničkih Muslimana.
Tužilaštvo BiH provodi istragu protiv Pelemiša, i za njim je raspisana potjernica.
Mladić je optužen i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u nekim opštinama imao razmjere genocida, terorisanje stanovništva Srebrenice dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te uzimanje vojnika UNPROFOR-a za taoce.
Nastavak suđenja zakazan je za 30. mart.