Petak, 6 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Prema informacijama iz Tužilaštva, za Azru Miletić će biti zatražene mjere zabrane.

Na ročištu pred Sudom BiH, tužilac Džermin Pašić zatražio je da pritvor bude produžen za dva mjeseca Senadu Šabiću. Za trećeosumnjičenog Ramu Brkića takođe nije zatraženo produženje pritvora.

Njih troje osumnjičeni su za primanje, odnosno davanje mita s ciljem donošenja povoljne odluke u odvojenom postupku koji se pred Sudom BiH vodi protiv Brkića i Šabića.

Obrazlažući zahtjev za produženje pritvora Šabiću, tužilac Pašić je istakao zabilješku Državne agencije za istrage i zaštitu, prema kojoj je osumnjičeni iz pritvora upućivao poruke svjedocima.

Ova tvrdnja za Odbranu je nejasna i cilj joj je da “dovede sud u zabludu”. Osumnjičeni Šabić zamolio je Sud da od zatvora u Mostaru dobije potvrdu da ni s kim osim sa advokatom nije kontaktirao.

“Ja ne mogu ni kuću nazvati da pitam kako su mi djeca”, rekao je Šabić.

Tužilac je takođe istakao da je pritvor za Šabića potreban jer određeni svjedoci imaju strah zbog “prirode osumnjičenog”.

Branilac Husein Mušić je i ovaj navod ocijenio neosnovanim, navodeći da Šabić nije nikada osuđivan ni za jedno djelo, pa ni prekršaj.

Sudsko vijeće će naknadno donijeti odluku o prijedlogu Tužilaštva BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Potvrđena optužnica za ubistvo djece na igralištu u Vitezu
Državni sud potvrdio je optužnicu protiv Mensuda Kelešture i Hazima Jašarevića za zločin u Vitezu u junu 1993. godine u kojem je smrtno stradalo osmero djece hrvatske nacionalnosti, a petero ranjeno.
Obilježavanje 32. godišnjice na Marklama. Foto: Detektor
Preživjelima svake godine sve teži dolazak na pijacu Markale
Porodice žrtava, preživjeli građani te brojna udruženja i delegacije su polaganjem cvijeća na spomen-ploču obilježili 32. godišnjicu masakra na pijaci Markale, gdje je 5. februara 1994. u eksploziji minobacačke granate stradalo 68 osoba, a oko 140 ih je ranjeno.
Odštetni zahtjev po Mutapovoj tužbi smanjen na 31.400 maraka
I Savez logoraša BiH traži smjenu Milanka Kajganića
Ponovo odgođen disciplinski postupak protiv sudije iz Jajca