Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Tužiteljica Lejla Konjić je kazala kako je iz iskaza svjedoka i dokaza vidljivo postojanje osnovane sumnje da je Jašarević počinio djelo za koje ga Tužilaštvo BiH sumnjiči, kao i postojanje sistemskog i planskog preseljenja srpskog stanovništva iz Livna u aprilu 1992. godine.Ona je istakla da je osumnjičeni Jašarević državljanin BiH i Hrvatske, te da je pobjegao iz BiH kada je protiv njega vođena istraga u Livnu.Prema tužiteljici Konjić, Jašarević bi na slobodi mogao uticati na svjedoke i saučesnike, od kojih su neki nedostupni organima gonjenja.Konjić je dodala da predlaže produženje pritvora za mjesec dana, do kada će donijeti konačnu odluku o podizanju optužnice.Jašarević je osumnjičen zajedno sa Zdenkom Andabakom i Seadom Velagićem za učešće u napadu na srpske civile na području općine Livno, koji su pretresani, zatvarani u logore, mučeni i ubijani.Odbrana Jašarevića se usprotivila prijedlogu Tužilaštva BiH, zatraživši da se pritvor zamjeni mjerama zabrane. Bajro Čilić, branilac Jašarevića, kazao je da iz dokaza nije vidljivo postojanje širokog i sistematičnog napada, te da su žrtve, koje Optužba naziva civilima, “visoko pozicionirani civili”. Istakao je i da naredba o pokretanju istrage u Livnu ne postoji.On je također priložio medicinsku dokumentaciju, naglasivši da je Jašarević bolestan čovjek s trajnim promjenama ličnosti.Optuženi Jašarević je rekao da je na čelu Sudske policije u Bihaću, te da nema namjeru bježati, ali da mu pritvor pogoršava stanje. Sud će naknadno donijeti odluku o prijedlogu Tužilaštva.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu