Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok Dragomir Marković, nekadašnji uposlenik kriminalističke službe Centra službi bezbjednosti (CSB) Banja Luka, rekao je da su pripadnici ove grupe iz Doboja došli u Teslić, gdje su preuzeli civilnu, policijsku i vojnu vlast.

Krivičnom prijavom iz 9. jula 1992. godine, kako je rekao, obuhvaćena su petorica od šestorice optuženih pred Sudom BiH za ubistva civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti u općini Teslić.

U prijavi, kako je potvrdio, kao pripadnici formacije “Miće”, optuženi su Saša Gavranović, Vitomir Dević, Dragomir Kezunović, Dario Slavuljica i Zoran Šljuka, dok nema optuženog Dragana Marjanovića.

“Nisam nikada čuo za to ime”, dodao je svjedok.

On je pojasnio da je po zadatku otišao u Teslić radi procesuiranja grupe koju je uhapsila Vojska Republike Srpske (VRS) i Državna bezbjednost. Nakon što je za mjesec dana pregledao dokumentaciju, kako je rekao, napisao je krivičnu prijavu protiv 16 osoba.

U prijavi su jedni označeni kao pripadnici “Mića”, dok drugi nisu. “Koliko sam utvrdio, oni su zajedno radili”, rekao je svjedok.

Svjedok je rekao da je u dokumentaciji pronašao i spisak osoba koje treba privesti, uglavnom Bošnjaka i Hrvata koji su bili imućni ili stranački angažovani.

Marjanović, Gavranović, Dević, Slavuljica, Kezunović i Šljuka su optuženi da su u noći između 17. i 18. juna 1992. godine 28 civila, koji su bili zatvoreni u policiji Tesliću i obližnjem zatvoru Pribinič, odveli na planinu Borje i ubili.

U optužnici se navodi kako je Marjanović bio komandir Prvog voda Vojne policije Teslićke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali optuženi pripadnici tog voda, te istovremeno i pripadnici vojnog dijela vojno-policijske formacije pod nazivom “Miće”.

Svjedok Marković je rekao kako je 16 osoba iz krivične prijave pritvoreno u zatvor u Banjoj Luci i bio im je određen trodnevni pritvor. On je kazao da je poslije čuo kako je sud u Doboju izdao rješenje da CSB Banja Luka nije nadležan za pritvor.

“‘Miće’ su odvedene u Doboj i puštene na slobodu”, dodao je svjedok.

Nakon što je tužilac Džermin Pašić krivičnu prijavu uvrstio u sudski spis, jedan od branilaca je rekao kako to ne može biti dokaz.

Novi svjedok Tužilaštva BiH bit će saslušan 19. marta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu