Petak, 26 juna 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Apelaciono vijeće je potvrdilo osuđujući dio presude iz maja prošle godine, kada je Kornjača osuđen na pet godina zatvora zbog nezakonitog zatvaranja i premlaćivanja bošnjačkih civila koji su bili zatočeni u metalnom kontejneru u aprilu i maju 1992. na lokalitetu Mostina u Čajniču.

Istom odlukom, Apelaciono vijeće je ukinulo dijelove prvostepene presude kojima je Kornjača, kao komandir jedinice “Plavi orlovi”, oslobođen optužbi za ubistva.

Kornjača je prvostepenom presudom u nedostatku dokaza bio oslobođen optužbi da nije kaznio Velju Tadića, koji je ubio 27 civila u Lovačkom domu 19. maja 1992. godine, te da je istog mjeseca doprinio ubistvima civila iz sela Brdo.

Obnovljeno suđenje u odnosu na ove dvije tačke optužnice počet će naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Tematska sjednica povodom Međunarodnog dana podrške žrtvama torture. Foto: Detekto
Tri decenije nakon rata žrtve torture i dalje bez zakona i statusa
Osobe koje su preživjele ratne torture upozorile su da ih je Bosna i Hercegovina zaboravila te da, uprkos međunarodnim obavezama i preporukama Ujedinjenih nacija, ni više od tri decenije nakon rata nemaju sistemsku zaštitu, riješen status ni ostvarena prava koja im pripadaju, poručeno je povodom Međunarodnog dana podrške žrtvama torture.
Federacija mora hitno donijeti zakon o zaštiti zviždača
Federacija Bosne i Hercegovine konačno mora usvojiti zakon o zaštiti zviždača, poručeno je na predstavljanju regionalnog izvještaja povodom Međunarodnog dana zviždača.
Obilježavanje godišnjice zločina na Bikavcu u Višegradu