Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo BiH je zatražilo produženje pritvora Bobanu Inđiću, Obradu Polugi, Petku Inđiću, Radojici Ristiću i Novaku Polugi. Tužilac Džermin Pašić je kao razlog za produženje pritvora naveo mogućnost utjecaja na svjedoke ili saučesnike.

“Budući da je tim iz Srbije s kojim smo sarađivali na ovom predmetu podigao optužnicu, a mi očekujemo odluku u narednih mjesec dana, dozvolite da bez prepreka završimo istragu”, kazao je Pašić i dodao kako čeka dokaze iz Srbije i Crne Gore, te da predstoji saslušanje još dva svjedoka.

Odbrane osumnjičenih se protive određivanju pritvora, zatraživši od Sudskog vijeća da njihovim branjenicima odrede mjere zabrane.

“Za mog klijenta ni u ranijim prijedlozima nisu navedeni dokazi kako je on navodno uticao na svjedoke”, kazao je Senad Kreho, branilac Bobana Inđića.

Prema njegovim riječima, tužilac ne može garantovati da će za mjesec dana biti završena istraga.

Odbrane osumnjičenih smatraju da nisu ispunjeni zakonski uslovi za pritvor, ističući da tužilac svoju neažurnost krije iza najstrožije mjere.

“Tužilac je bio dužan da podnese izvještaj šta je uradio u protekla dva mjeseca. Prema datumu, on je pomoć od Srbije i Crne Gore zatražio i prije prvog produženja pritvora. Tužilac je dužan postupati hitno kod pritvorskih predmeta”, kazao je Veljko Čiviša, koji brani Novaka Polugu.

On je dodao da njegov branjenik ima zdravstvenih problema, priloživši medicinsku dokumentaciju.

Tužilaštvo BiH za zločin počinjen u Štrpcima sumnjiči i Olivera Krsmanovića, Vuka Ratkovića, Luku Dragičevića, Dragana Lakića i Momira Nikolića, kojima su određene mjere zabrane.

Osumnjičenima se stavlja na teret da su 1993. u mjestu Štrpci (općina Rudo) oteli 20 putnika iz voza na relaciji Beograd – Bar, a potom ih odveli u Višegrad i ubili.

Svi su uhapšeni 5. decembra prošle godine u zajedničkoj akciji Tužilaštva BiH i Tužilaštva za ratne zločine Srbije, u kojoj je uhapšeno ukupno 15 osoba.

Odluku o produženju pritvora Sud BiH će donijeti naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.