Nedjelja, 9 augusta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo BiH sumnjiči Božidara Perišića, Vinka Zoranovića, Dragana Lubardu, Zorana Ilića i Milisava Ikonića za zločin protiv čovječnosti i zločine nad civilima počinjene u junu i julu 1992. godine u naselju Gračanica u Rogatici.

“Prema prikupljenim dokazima, osumnjičeni su počinili progone, ubistva najmanje 15 osoba, silovanja i seksualna zlostavljanja žena bošnjačke nacionalnosti, protupravna zatočenja, mučenja, zlostavljanja i druge oblike nanošenja teške patnje žrtvama”, navodi se u saopćenju Državnog tužilaštva.

Kako se navodi, ovaj predmet se odnosi na teške ratne zločine silovanja i seksualnog zlostavljanja, “što je definirano kao jedan od prioriteta” ove institucije.

Najčitanije
Saznajte više
Državno tužilaštvo treba preuzeti predmet povezan s Memorijalnim centrom Srebrenica
Dok se u Srebrenici nastavljaju saslušavati sadašnji i bivši saradnici Memorijalnog centra, sagovornici Detektora smatraju da Državno tužilaštvo može i treba preuzeti ovaj predmet kako bi se zbog njegove osjetljivosti otklonile sumnje u objektivnost i nepristrasnost postupanja.
Filmovi o BiH, Ukrajini i Ruandi na ovogodišnjem SFF-u
Na 32. izdanju Sarajevo Film Festivalu (SFF) svjetsku premijeru imat će animirani kratki dokumentarni film “Fahrudin” Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) i Memorijalnog centra Srebrenica – o Fahrudinu Muminoviću, dok će u programu Suočavanje s prošlošću biti prikazan film “Identitet” koji govori o djeci rođenoj kao posljedica ratnog seksualnog nasilja - osobama koje su proživjele diskriminaciju, stigmu, traumu.
CIK podigao prag tolerancije za zloupotrebe predizborne kampanje