Nedjelja, 13 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

e.

Jevđević, koji je u ljeto 1995. bio komandant bataljona za vezu Drinskog korpusa VRS-a, rekao je da neki od razgovora koje mu je predočilo Haško tužilaštvo nisu vjerodostojni.

Opširno svjedočeći o sistemu radio-relejnih predajnika VRS-a, koji su bili povezani sa sistemom veze Vojske Jugoslavije (VJ), Jevđević je dozvolio mogućnost da je Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) prisluškivala te komunikacije, pod uslovom da su njeni timovi bili “na pravom mjestu”.

Potvrdio je i da su se, pod određenim uslovima, mogla čuti oba sagovornika iz VRS-a, čak i ako prisluškivači ABiH nisu imali po jedan uređaj za svakog.

Jevđević je počeo sa svjedočenjem na suđenju Mladiću prošle sedmice, kada je kazao da Srebrenica i Žepa nisu bile demilitarizovane, iako je to trebalo da se desi nakon što su 1993. bile proglašene zonama pod zaštitom Ujedinjenih nacija (UN).

Mladić, bivši komandant VRS-a, optužen je za genocid u Srebrenici i progon civila iz te enklave i susjedne Žepe u ljeto 1995, zatim genocid 1992. u još nekoliko opština, progon Muslimana i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Na kraju ročišta, Sudsko vijeće odbilo je zahtjev Mladićevih branilaca da ne dozvole iskaz vještaka Haškog tužilaštva za demografiju Ewe Tabeau o tijelima ubijenih Muslimana pronađenim u rudniku Tomašica.

Tabeau će svjedočiti kada tužioci, uz odobrenje sudija, ponovo otvore dokazni postupak protiv Mladića, kako bi iznijeli dokaze o Tomašici, gdje je ekshumirano oko 500 leševa Muslimana iz okoline Prijedora.

Suđenje Mladiću nastavlja se u srijedu, 25. februara.

Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra