Demilitarizacija nije sprovedena u Srebrenici i Žepi
This post is also available in: English
om Ujedinjenih nacija (UN).
“Demilitarizacija uopšte nije sprovedena, nastavljene su vojne aktivnosti muslimanskih snaga”, posvjedočio je Jevđević, koji je bio komandant jednog od bataljona Drinskog korpusa VRS-a.
Poslije proglašenja Srebrenice i Žepe za “sigurne zone UN-a”, kako je svjedok kazao, “jedinice Drinskog korpusa su dobile striktno naređenje da se zaustave… jer slijedi razoružavanje i demilitarizacija tih sigurnih zona”.
Prema optužnici, Mladić je, kao komandant VRS-a, optužen za genocid počinjen u Srebrenici u danima nakon što je ta vojska 11. jula 1995. zauzela tu enklavu u Istočnoj Bosni, kao i za progon civilnog stanovništva Srebrenice i Žepe.
Svjedok Jevđević je pojasnio da je od 1993. godine Armija BiH (ABiH) u tim enklavama imala “jednu diviziju sa 12.000 do 15.000 boraca” koji su “ostali u rovovima, s cijevima uperenim ka VRS-u”.
“Iz enklava su često u akcije izlazile diverzantske grupe koje su bile velika opasnost za Drinski korpus i izazivale su pogibiju naših vojnika i civila”, rekao je Jevđević.
Kao glavni cilj muslimanske divizije iz Srebrenice i Žepe, svjedok je označio “spajanje sa Drugim korpusom ABiH” razmještenog oko Tuzle.
“Glavni zadatak Drinskog korpusa bio je da to spriječi”, kazao je svjedok.
Na pitanje sudija ko su “Turci” koji se spominju u naređenjima starješina Drinskog korpusa, Jevđević je odgovorio da se “misli, u prenesenom smislu, na pripadnike ABiH”.
“I oni su nas nazivali četnicima”, dodao je svjedok, istaknuvši da se zbog toga ni jedni ni drugi nisu ljutili.
“I danas, kad bilo gdje igra reprezentacija Turske, svi u Sarajevu navijaju za njih i poistovjećuju se”, prokomentarisao je svjedok.
Jevđević, koji je bio specijalista za vezu, opširno je svjedočio i o sistemu radio-relejnih predajnika VRS-a, koji su bili povezani i sa čvorištima u tadašnjoj Jugoslaviji.
Po svjedoku, te usmjerene veze nisu mogle biti prisluškivane ukoliko neprijatelj nije bio na teritoriji pod kontrolom VRS-a, a da bi se čula oba sagovornika, bilo je neophodno upotrijebiti dva uređaja.
Tužilaštvo je tokom dokaznog postupka protiv Mladića upotrijebilo mnoštvo snimaka i prepisa razgovora zvaničnika vojske i vlasti Republike Srpske (RS) koje su presrele ABiH i druge službe. Mladićeva Odbrana osporava autentičnost tih dokaza.
Mladić je optužen i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
Nastavak suđenja zakazan je za četvrtak, 19. februar.