Utorak, 1 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Pritvor je ukinut Goranu Maksimoviću, Ljiljanu Mitroviću, Slavku Periću, Miletu Vujeviću, Vukašinu Draškoviću, Gojku Stevanoviću, Cvjetku Popadiću, Raji Lazareviću i Mići Manojloviću, optuženima za ubistva 67 civila u selu Lokanj počinjena u ljeto 1992. godine.

Devetorici optuženih Sud BiH je odredio kućni pritvor uz svakodnevne policijske kontrole, te zabranio putovanja i sastajanja sa drugim osumnjičenima, saučesnicima, te svjedocima.

U slučaju da optuženi prekrše mjere zabrane, može im se odrediti pritvor.

S njima devetoricom, za ovaj zločin je optužen i Radivoje Đorđić, koji je ranije pušten iz pritvora.

Kako stoji u optužnici, Maksimović je bio komandir, a Mitrović zamjenik komandira interventne jedinice Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Ugljeviku, Perić komandir Lokanjske čete Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), a ostali optuženi pripadnici vojnih snaga na području Zvornika.

Najčitanije
Saznajte više
Domaće institucije trebaju preuzeti veću odgovornost u procesu pronalaska nestalih
Traganje za nestalim osobama je investicija u budućnost, a Bosna i Hercegovina treba osnažiti svoje kapacitete i osamostaliti se na putu ka pronalasku onih za kojima se više od tri decenije nakon ratnih sukoba traga, rečeno je tokom panel-diskusije o potrazi za nestalim.
Dijeljenje provjerenih činjenica o genocidu kao očuvanje sjećanja na Srebrenicu
Memorijalni centar Srebrenica je, povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida, objavio publikaciju “Naša priča, naše obećanje“ u kojoj su navedene informacije o historijskom kontekstu pada Srebrenice i genocidu počinjenom u zoni koju su Ujedinjene nacije proglasile sigurnom.