Srijeda, 23 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Iz Suda BiH su saopštili da je izvršenje kazne zatvora Glavašu prekinuto do “dostavljanja nove pravosnažne presude države koja izriče kaznu”.

Sud BiH je u decembru 2010. osudio Glavaša na osam godina zatvora za zločine nad srpskim civilima počinjene 1991. u Osijeku, prihvativši presudu koja mu je izrečena u Republici Hrvatskoj.

Glavaš je proglašen krivim da je u periodu od jula do decembra 1991. godine, kao sekretar Općinskog sekretarijata za narodnu odbranu, propustio spriječiti da se civilno srpsko stanovništvo muči, da se nečovječno postupa prema njemu, nanose povrede tjelesnog integriteta i primjenjuju protuzakonita zatvaranja.

Prije izricanja presude u Hrvatskoj, Glavaš je pobjegao u BiH, čije državljanstvo posjeduje. Budući da Hrvatska i BiH imaju potpisan sporazum o izvršenju krivično pravnih sankcija, Glavaš se pojavio pred Sudom BiH.

Nakon prihvatanja presude, Glavaš je u martu 2011. upućen na izdržavanje kazne u zatvor u Mostaru.

Nakon skoro četiri godine, Ustavni sud Republike Hrvatske ukida presudu Glavašu zbog primjene “pogrešne pravne konvencije” prilikom suđenja, te naređuje novo suđenje.

Najčitanije
Saznajte više
Izdata naredba za raspisivanje međunarodne potjernice za Miletom Ujićem
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine izdalo je naredbu za raspisivanje međunarodne potjernice za Miletom Ujićem, optuženim za zločine na području Rogatice.
Srbijanski književnik koji je podržavao Vojislava Šešelja dobio državljanstvo BiH
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine dodijelilo je državljanstvo srbijanskom književniku Blagoji Bakoviću, koji je ranije pružao podršku Vojislavu Šešelju tokom suđenja u kojem je osuđen za ratne zločine u vojvođanskom selu Hrtkovci.