Četvrtak, 16 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo BiH najavilo je četiri svjedoka, a za svjedokinju, koja je žrtva seksualnog nasilja, zatražilo je mjere zaštite.

“Svjedokinja ima određene bojazni od optuženog i ne želi da se njeno ime spominje u javnosti”, rekao je tužilac Vladimir Simović.

Tužilaštvo BiH tereti Savića da je, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), u junu 1993. godine silovao žensku osobu bošnjačke nacionalnosti.

On se brani sa slobode, uz mjere zabrane. Savić je uhapšen krajem septembra prošle godine i pušten je nakon saslušanja u Tužilaštvu BiH.

Planirano je da na početku suđenja bude saslušan i prvi svjedok.

Najčitanije
Saznajte više
Danas obilježavanje 33. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima
U Trusini kod Konjica polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i svetom misom za poginule obilježit će 33. godišnjica ubijanja hrvatskih civila i vojnika. Na isti dan, polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe u odavanjem počasti na Šehidskom obilježju u Ahmićima kod Viteza također će biti obilježena godišnjica ubijanja 116 bošnjačkih civila.
Jasminka Knežević sa advokatom Damirom Beglerovićem ispred Posebnog odjela Vrhovnog suda Federacije BiH. Foto: Detektor
Počelo suđenje tužiteljici optuženoj za otkrivanje službene tajne
Čitanjem optužnice i iznošenjem uvodnih riječi Federalnog tužilaštva i Odbrane te saslušanjem dva svjedoka pred Posebnim odjelom za korupciju Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, počelo je suđenje Jasminki Knežević, suspendovanoj tužiteljici Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu koja se tereti za odavanje službene tajne.
Debevec i ostali: Svjedok s imunitetom saslušan iza zatvorenih vrata
Potvrđena optužnica za zloupotrebe položaja u “Vitezitu”
Uhapšen zaposlenik Suda BiH zbog sumnje na krađu novca